Türkiye Mercedes dünyasının en hızlı büyüyen ülkesi oldu

ÖTV indirimi, Türkiye'yi Mercedes dünyasının en hızlı büyüyen üç ülkesi arasına soktu. Vergi avantajına sahip Mercedes C Serisi'nin katkısıyla, Mercedes Türkiye'nin satışları yüzde 40 arttı

Pazartesi 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Türkiye, kriz yılında Mercedes dünyasının en hızlı büyüyen üç ülkesi arasına girdi. Mercede C Serisi'nin vergi avantajına sahip 1.6 lt versiyonunun satış performansı sayesinde, Mercedes-Benz Türkiye'nin satışları geçen yıla göre yüzde 40 arttı. Türkiye, Çin ve Hindistan'la birlikte en hızlı büyüyen üç ülkeden biri oldu. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, düşük vergi dilimine giren 1.6 litre motorlu C Serisi'ne tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Binek otoda ÖTV indirimi ve 15 Mart'ta satışa sunduğumuz yeni modelimiz C Serisi satışlarımızı hareketlendirdi. Binek otoda satışların yüzde 10 artmasına paralel lüks segment de yüzde 10 büyüdü. Mayısa göre Mercedes-Benz Türk'ün satışları yüzde 40 arttı" dedi.

AVRUPA'DA TALEP YOK

Yeni C Serisi 1.6 lt'nin toplam otomobil satışları içinde yüzde 70'lik paya ulaştığını belirten Sülün, ilk 6 ayda 2 bin 500 adetlik rakama ulaşacaklarını kaydetti. Sülün, yıl sonunda satışların toplamda 7 bin adet olacağını söyledi. 1.6 litrelik motora sahip yeni C Serisi'nin satışlarında Türkiye'nin önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Sülün, Avrupa'da tam tersine bu araca ciddi bir talep gelmediğini sözlerine ekledi.