ABD'nin tarihe geçen dolandırıcısı Madoff 2159'da tahliye olacak!

ABD tarihinin en büyük dolandırıcıları arasına giren Eski Nasdaq Başkanı Madoff'a 150 yıl hapis cezası. Kararla birlikte mahkeme salonunda alkış koptu

Salı 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
ABD tarihinin en büyük dolandırıcıları arasında yerini alan Nasdaq Borsası eski Başkanı Bernard Madoff, 150 yıl hapse mahkum edildi. 1990'larda oluşturduğu Ponzi Oyunu (Borcu yeni gelen üyelerden alınan borçla finanse etme) ile binlerce kişi ve çok sayıda borsa yatırım fonunu hattta yardım kuruluşlarını 65 milyar dolar dolandıran Madoff, 1.5 saat süren duruşma sonunda 11 ayrı davadan 150 yıl hapis cezası aldı. Bir başka deyişle Madoff ışığı 2159 yılında görecek! Tüm ABD'de nefeslerin kesilerek izlendiği Madoff davası dün sonuçlandı. Mahkeme yargıcı Denny Chin, Madoff'un avukatının davacılar için kullandığı 'toplu intikam' suçlamasını reddederek, "Herşey objektif şekilde ortada... Dolandırıcılık inanılmaz boyutta" dedi.

'AİLEME UTANÇ MİRASI BIRAKTIM'
Mahkemede son kez söz alan Bernard Madoff ise, "Bütün çekilen çile ve eziyetten ben sorumluyum, bunu çok iyi anlıyorum. Şu an ben de sizlerin eziyet çekmesine neden olduğum o cezayı çekiyorum ve çekeceğim. Benim kurbanlarımın da belirttiği gibi ailem ve torunlarım için utanç mirası bıraktım. Bu benim hayatım boyunca yaşayacağım birşey" dedi. Mahkeme salonunda gergin anların yaşandığı duruşma sırasında arka sırada oturan mağdurlara doğru dönen Madoff, kimseden kendisini bağışlamasını istemediğini söyledi. Madoff, "Yaptıklarımdan dolayı hiçbir mazeretim yok. Binlerce yatırımcıya ihanet eden, yüzlerce çalışanını aldatan birisini nasıl affedebilirsiniz? Ben burada yüzünüze bakarak sizlerle yüzleşiyorum. Biliyorum bu size pek birşey ifade etmeyecek ve yardımcı olmayacak ama üzgünüm" dedi.

BU VAHŞİ BİR SUÇ

Mahkemede Madoff'tan önce söz alan bir mağdur ise yargıçtan en sert cezanın verilmesini isteyerek, "Sizden maksimum cezayı maksimum hapishane için vermenizi talep ediyoruz. Bu görünmez bir silah tarafından işlenen çok vahşi bir suç" dedi. New York Bölge mahkemesi Yargıcı Denny Chin'in mağdur sayısı, çalınan para ve ortaya çıkan hasarı gözönüne alarak verdiği 150 yıl hapis kararını Madoff mağdurları alkış ve sevinç çığlıkları ile karşıladı.