'Lisans için izne gerek yok' dedi Türk sigortacılardan özür diledi

Genworth ile Türk sigortacılar arasındaki tartışma sürüyor. ABD'li şirketi, "Yanlış anlaşılmalardan dolayı son derece üzgünüz" açıklaması yaptı

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Sigorta şirketi olmadığı halde böyle bir imaj oluşturmakla suçlanan Amerikalı Genworth ile sigortacılar tartışmalar sürüyor. Hazine kaynakları şirketin Türkiye'de faaliyet göstermek için gereken lisanslara sahip olmadığı bilgisini verdi. Hazine kaynakları, "Resmi başvuru henüz yapılmadı" derken sektörden gelen tepkilerin bu noktada haklılık payı içerdiğine dikkat çektiler.

REASÜRANS ŞİRKETİYİZ

Sektör oyuncuları tarafından Hazine'ye şikâyet edilen Amerikalı sigorta devinin yöneticileri ise gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada "Türkiye ye yönelik olarak Genworth Financial'ın doğrudan bir sigortacılık faaliyeti söz konusu değil" denilerek getirilen eleştirilere hak verildi. Açıklamada şöyle denildi: " Genworth Financial'ın sağladığı hizmet Türkiye'deki sigorta şirketlerine verilen reasürans hizmetidir. Bu şekilde Türkiye'deki sigortacılar tarafından satılan ürünler Genworth'un reasürans güvencesine sahip olmaktadır. Türk sigortacılar reasürans hizmetlerini ekseriyetle yurtdışında yerleşik ve Türkiye'de lisans almasına gerek olmayan reasürörler aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Bu Genworth 'a özgü bir uygulama değildir. Biz her zaman şeffaf olduk, dolayısıyla bu yanlış anlamalardan son derece üzgünüz ve bunun giderilmesi için her türlü iletişime açığız"