'Nükleer pahalı' raporu dosyaya girdi

TETAŞ yönetimi, nükleer santral ihalesi kararını, komisyonun teklifi 'yüksek' bulduğu raporuyla birlikte bakanlığa gönderdi. Son kararı verecek olan Bakanlar Kurulu'nun önünde fiyat pazarlığı, ihalenin verilmesi ve iptal seçenekleri bulunuyor

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin, Mersin Akkuyu'ya inşa edeceği ilk nükleer santral için merakla beklenen kritik karar çıktı. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) Yönetim Kurulu, geçen hafta yaptığı toplantıda, nükleer santral ihalesini görüştü. TETAŞ Yönetim Kurulu kararı, geçen hafta cuma günü 'gereği' için Enerji Bakanlığı'na sundu.

ÜÇ DOSYA EKLENDİ
SABAH'ın edindiği bilgiye göre TETAŞ Yönetim Kurulu'nun ihaleye ilişkin kararına üç dosya eklendi. I- Nükleer Santral İhale Komisyonu'nun kararı: Komisyon, Rus-Türk ortaklığı 'Atomstroyexport- Inter Rao- Park Teknik' Ortak Girişim Grubu'nun, devlete satacağı 21.16 centlik birim elektrik fiyatını 'yüksek' bulmuştu. II- Enerji Alış Dairesi'nin kararı: Komisyonun bu kararının ardından TETAŞ Yönetim Kurulu, konunun bir kez de Enerji Alış Dairesi'nce incelenmesini 'uygun' görmüştü. TETAŞ bünyesindeki daire, dünyada nükleer santrallerde üretilen elektriğin birim maliyetine ilişkin bir çalışma yaptı, ayrıca bir değerlendirmede bulunmadı. III- İhale Komisyonu'nun ikinci kararı: Komisyon, 'Atomstroyexport-Inter Rao- Park Teknik' Ortak Girişim Grubu'nun, birim elektrik fiyatını 21.16 centten 15.16 cente çekmesinin ardından yeni bir değerlendirme yaptı. Ancak, net bir yeşil ışık yakmadı. Enerji Bakanlığı yetkilileri, TETAŞ Yönetim Kurulu'nun önemli bir değerlendirmede bulunduğuna işaret ederek, şu bilgiyi verdi: "İhale şartnamesinin 28. maddesine göre, ihale komisyonu gelen teklifleri en yüksekten en düşüğe göre sıralayıp, en düşük teklifi yönetim kuruluna sunmakla görevli. Bunun ötesinde yorum yapma yetkisi yok."

SON KARAR KABİNE'NİN
Enerji Bakanlığı, TETAŞ Yönetim Kurulu kararını ve eklerini, en kısa sürede Bakanlar Kurulu'na sunacak. Bakanlar Kurulu'nun önünde üç seçenek var:
1- İhale verilsin: Kurul, mevcut koşullar çerçevesinde ihalenin Rus-Türk ortaklığına verilmesine karar verebilir.
2- Fiyat pazarlığı yapılsın: Kurul, elektrik fiyatının düşürülmesi için 'Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik' Ortak Girişim grubuyla pazarlık yapılmasını isteyebilir.
3- Bakanlar Kurulu, elektrik fiyatını yüksek bularak, ihaleyi iptal edebilir.