'Türkiye Endonezya'nın hac köprüsü olabilir'

Endonezyalıların hacca giderken bir çok farklı ülkeyi dolaştığına işaret eden Bakan Çağlayan Türkiye'nin tarihi ve dini özellikleri ile hac öncesi iyi bir din turizmi potansiyeli olduğunu söyledi

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin dini ve tarihi olarak benzer özelliklere sahip olması ve Türk Havayolları'nın Temmuz ayında doğrudan sefer koyması Endonezya ile olan din turizmi potansiyelini ortaya çıkardı. Türkiye ve Endoneyza arasında din turizmi yapılabileceğini söyleyen Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mekke öncesi İstanbul'un iyi bir destinasyon olacağını vurguladı. Türkiye'den iş forumu nedeniyle 40 işadamıyla gittiği Endonezya'da konuşan Zafer Çağlayan, farklı kültürlere sahip ülkelere özel tanıtım kampanyaları yapılması gerektiğini de vurguladı.

HEDEF 10 MİLYAR $

Jakarta Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Muhammed Hidayet ise İstanbul'un Endonezyalı hacılara ev sahipliği yapabileceğini vurguladı. Endonezyalıların Malezya ve Taayvan'a gidip oradan hacca gittiğini söyleyen Hidayet "Neden Türkiye olmasın" dedi. Zafer Çağlayan, ikili görüşmeler sonrasında ticaret hacminin yükseleceğini ve üç yılda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkabileceğini belirterek, "Bu kadar birbirine yakın kültüre sahip ülkenin dış ticaretin beş yılda rahatlıkla 10 milyar doların üzerine çıkabileceğini düşünüyorum" dedi. 2006'daki 830 milyon dolarlık ticaret hacminin 2008'de 1.7 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Çağlayan, "Şimdiye kadar bu rakam 8-10 milyar dolar seviyesini gelebilirdi" diye konuştu.