Vadeli 'arıza' çıkardı, borsa 5 dakikada tepetaklak oldu

"Yabancılar manipülasyon yapıyor" iddiası gündemde olan VOB'un Telekom hattında arıza çıkınca İMKB'de panik satışlar yaşandı. Endeks 5 dakikada 591 puan düştü

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Son ayların en tartışmalı konusu olan Vadeli İşlemler Borsası'ndaki (VOB) işlemler dün yeni bir boyut kazandı. Telekom hatlarında meydana gelen bir arıza nedeniyle VOB'da işlemlere ara verilince İMKB deyim yerindeyse çakıldı. Gün boyunca yüzde 2 yükselen borsa arızanın meydana gelmesiyle birlikte geçen 5 dakikalık sürede kazançlarını geri verdi. Bu gelişme üzerine aylardır "Vadeli işlem kontratlarının kapanacağı son haftalarda spot piyasada yani İMKB'de yabancı kaynaklı suni yükselişler oluyor" diyen piyasa oyuncuları da kazan kaldırdı. Vadeli kontratlar aracılığla piyasalarda manipülasyon yapıldığını savunan uzmanlar VOB ve Sermaye Piyasası Kurulu'dan (SPK) inceleme yapılması talebinde bulunuyor. Günü karıştıran arızanın sonrası yaşananlar özetle şöyle:
SAAT 15.39: VOB, telekom kaynaklı bir arıza nedeniyle işlemlere ara verildiği açıklandı. O ana kadar yüzde 2'nin üzerinde yükseliş yaşayan piyasalarda bir anda hızlı satış yaşanmaya başladı.
SAAT 16.05: Piyasalar 'neler oluyor' dedikodus ile birlikte satışlar da yavaş yavaş gelmeye başladı. Saatler 16.05'i gösterdiğinde ise artık söylenti bazı aracı kurumlara inceleme başlatıldığı ve baskın yapıldığı şeklindeydi. Bu da yağmur gibi satışlar getirdi.
SAAT 16.10: Ve 5 dakikalık tahribat: 591 puan yani yüzde 1.6'lık kayıp.
SAAT 16.57: Saatler 16.57'i gösterdiğinde endeks 37 bin 733 puana kadar geriledi. Günü ekside kapatmak üzere olan Borsa, son dakikalarda gelen alımlarla günü yüzde 0.23 değer artışıyla tamamladı. İnceleme yapıldığı iddialarına maruz kalan kurumlardan birinin yönetim kurulu üyesi ise "Biz d e duyduk, bu iddialar komik, yok böyle bir şey" dedi.