Akaryakıtçılardan eylem

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PUİS) Genel Başkanı Muhsin Alkan, akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik tavan fiyat uygulamasına ilişkin olarak, ''bayinin 3 kuruşluk karına göz dikilmesini anlamak cidden mümkün değildir'' dedi.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) ile PUİS tarafından, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına ilişkin olarak TOBB ETÜ'de ''Türkiye Akaryakıt Bayileri Toplantısı'' düzenlendi.

Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden bine yakın akaryakıt bayi temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan PUİS Başkanı Alkan, EPDK'nın aldığı akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının yanlış bir karar olduğunu ve mutlaka yargıdan döneceğine inandığını ifade etti.

Ancak bu karar bugün dahi geri çekilse arkasında olumsuz izler bırakacağını iddia eden Alkan, kararın akaryakıt bayilerine büyük zarar verdiğini söyledi.

Bugüne kadar akaryakıt fiyatlarının oluşmasında bir müdahalesi bulunmayan bayilerin bir gece yarısının karının yüzde 30'unun kesilmesinin ciddi bir maddi hasar verdiğini anlatan Alkan, ''(ben yaptım oldu) mantığıyla bir uygulama yapılamaz, yapılırsa sonucuna da katlanılacaktır'' dedi.

Alkan 'bir ulusal marker olayını dahi 6 yıllık süre zarfında çözemeyen ve bu süre zarfında, kaçak akaryakıt dolayısıyla ülkenin yıllık 5 milyar dolardan toplam 30 milyar dolar vergi kaybına neden olan EPDK'nın bayinin 3 kuruşluk karına göz dikmesi ve haksız bir şekilde bu 3 kuruşa el koyması anlamak cidden mümkün değildir'' diye konuştu.

Bayiye litrede 12,5 kuruş kar hakkı tanındığını ancak bayinin litrede 13 kuruşluk nakliye ücret ödediğini belirten Alkan, alınan bu kararın sadece kaçakçıya yarayacağını ve kaçak akaryakıt satışını özendirmekten başka bir hiç bir işe yaramayacağını söyledi.

Kararın serbest piyasa kurallarına da müdahale olduğunu savunan Alkan, bunun aynı zamanda özelleştirme ve yatırımcıyı teşvik etme seferberliğine de vurulan ciddi bir darbe olduğunu ifade etti.

Kendisinin de akaryakıt istasyonu olduğunu ve bu satış karları ve masraflarla istasyonunu fazla açık tutabileceğini düşünmediğini anlatan Alkan, ''ben bugün haysiyetimle şerefimle istasyonumu kapatacağım oturacağım ta ki fiyatlar düzelene kadar'' dedi.

TABGİS BAŞKANI KETENCİ

TABGİS Başkanı Atıf Ketenci de akaryakıtta tavan fiyatı uygulamasını ile sektörün ''ümüğünün sıkıldığını'' belirtirken, biz bu filmi yıllardır görüyoruz, bu yağmurda çok ıslandık, bir daha ıslanmak nasipmiş'' dedi.
EPDK'nın tespit ettiği ve ana dağıtım şirketine satılan fiyatın altında satış yapan bayiler bulunduğuna dikkati çeken Ketenci, ''tavan getiriyorsunuz, o zaman tabanı da getirin'' dedi.

Türkiye'nin her yerinde akaryakıt fiyatının aynı olmaması gerektiğini savunan Ketenci, ''Anadolu'daki bayilerin günahı neydi bölgelere dahi ayrım yapılmadan, bu uygulama konuldu'' diye konuştu.

Bayilerin, nakliye giderlerinin ardından zaten çok düşük olan karlarının ''ballı gelir'' olarak nitelendirilmesini eleştiren ''siz hiç villada oturan, yalıda oturan bayi gördünüz mü?'' dedi.

Getirilen sistemin yanlış olduğunu, rekabeti ortadan kaldıracağını ve kaçakçıya ''tezgah kuracağını'' iddia eden Ketenci, dünyanın en güzel istasyonlarını kurduklarını ancak bu uygulamayla istasyonların yüzlerinin solacağını söyledi.

DİĞER KONUŞMACILAR

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker de kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi sonucu, akaryakıt bayilerinin karlarının yüksek olduğu yönünde bir yanlış algılama geliştiğini ve bu yüzden böyle bir karar alındığını ifade etti. Sektörün böyle bir durumda birbirine sıkı sıkıya bağlanması gerektiğini ifade eden Parseker, sektörün bir bütünlük içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda söz alarak bir konuşma yapan Çanakkalede faaliyet gösteren bir bayi sahibi vergilerini düzenli olarak ödemelerine rağmen kendilerine ''hırsız-kaçakçı'' damgası vurulduğunu belirterek, ''biz bugün EPDK'nın önüne yürümek istiyoruz, ulusal koyun değiliz'' dedi.

BAYİLERDEN YÜRÜME EYLEMİ

Bu arada toplantı sırasında TABGİS Başkanı ve diğer konuşmacıların sözleri sık sık bazı bayi sahipleri tarafından ''şah damarımız kesildi'', ''EPDK'nın önüne yürüyeceğiz, siyah çelenk bırakacağız'', ''bunca insan şehirlerinden buraya yürümeye geldi, yürüyeceğiz, önümüze geçmeyin'' şeklindeki ifadelerle kesildi.

Salonda artan tepkiler üzerine PUİS Başkanı Alkan, ''biz burada kimseye yürümeyeceksiniz demedik, tabi ki buradan çıkıp yürüyeceğiz'' dedi.

Toplantının ardında yurt genelinde gelen bayi ve bayi temsilcileri, TOBB ETÜ'den EPDK'nın Balgat'taki binasına yürüdüler.

Güvenlik yetkilileri tarafından binaya yaklaştırılmayan grup, EPDK'nın yanındaki otoparka siyah bir çelenk bıraktı. Bayiler söz konusu uygulamayı alkış ve yuhalayarak protesto etti. Burada bir konuşma yapan PUİS Başkanı Alkan da EPDK'nın tavan fiyat uygulaması ile bayilere adeta ''kara kilit'' vurulacağını söyledi. Akaryakıt bayilerinin yüksek nakliye ücretleri ödediğine işaret eden ALKAN, söz konusu uygulamayla bazı akaryakıt istasyonlarının kapatılma tehlikesi içinde olduğunu ifade etti.

BİZE ULAŞIN