İstanbullular'a üçüncü köprü uyarısı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da yapılacak üçüncü köprünün güzergahının belirlendiğini açıkladı. Arsa sahibi vatandaşlara seslenen Bakan Yıldırım, "Şu günlerde arsa spekülatörlerine ve ortada dolayan haritalara rağbet etmeyin, hayal kırıklığına uğramayın" çağrısında bulundu.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde Beşiktaş'ta bulunan Barbaros Anıtı önüne çelenk konuldu. Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım meydanda bulunan Barbaros Hayrettin Paşa'nın türbesini ziyaret etti.

Yıldırım türbe çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul'da yapılması planlanan üçüncü boğaz köprüsü ile ilgili sorulara cevap veren Yıldırım, yeni köprünün ihalesinin bu yıl içerisinde Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacağını açıkladı. Yıldırım, "Üçüncü köprü, mevcut köprülerin kuzeyinde olacak. İstanbulluları buradan haritalar konusunda uyarıyorum. Şu günlerde arsa spekülatörleri ve ortada dolaşan dolaşan haritalara rağbet etmesinler. Hayal kırıklığına uğramasınlar. Yeşil alanları hiçbir şekilde tahrip etmeyecek, buna karşın kamu maliyeti en az olacak seviyede, kentin trafiğini rahatlatacak bir güzergah seçimi yapılmıştır." şeklinde konuştu.

Üçüncü köprünün gerkil olup olmadığı sorularını da yanıtlayan Yıldırım, "Bu boş bir tartışma. Üçüncü köprü de lazım. 1 tünel de 2 tünel de lazım. Türkiye nüfusunun yüzde 20'sini barındıran, sanayinin büyük bir kısmınının olduğu bir ilimize bu tür alt yapı hizmetleri götürülmemesini bizden kimse isteyemez." dedi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde devam eden onarım ve bakım çalışmalarıyla ilgili soruları da cevaplayan Bakan Yıldırım şunları söyledi: "FSM Köprüsü'nün deprem derzleri görev yapamaz hale geldiği için böyle bir bakıma alındı. İlk gün yaşanan sıkıntları gözönünde bulundurarak ekiplerimizi kuvvetlendirdik. Alınan tedbirlerden sonra ilk güne nazaran trafik bugün daha iyi durumda."

Ayrıca Marmaray Projesi'ndeki küçük bir değişikliğe de işaret eden Yıldırım, tarihi yapılara denk gelen Ayrılıkçeşme'deki ayakların kaydırılmasının sözkonusu olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN