TAV Tunisie SA'nın % 15'ini 28 milyon euroya IFC'ye sattı

TAV Havalimanları Holding, TAV Tunisie'nin yüzde 15'ini 28 milyon euroya Dünya Bankası'nın kuruluşu International Finance Corporation'a sattı. Ödemenin temmuzda yapılması bekleniyor

Havalimanı işletmecisi TAV Havalimanları Holding tamamına sahip olduğu TAV Tunisie'nin yüzde 15'ini 28 milyon euroya International Finance Corporation'a (IFC) sattı. Hisse satışından elde edilecek kaynağın, şirketin mali yapısının güçlendirilmesinde kullanılacağı açıklandı. Dünya Bankası'nın kuruluşu IFC'nin, TAV Tunisie'nin yüzde 15 hissesine ilişkin alım bedelini temmuzda ödemesi bekleniyor.

ENFIDHA TAMAMLANACAK

TAV Havalimanları'nın Tunus'taki iştiraki TAV Tunisie'nin faaliyetleri, kuzeydoğu Tunus'taki önemli turizm merkezi Monastır'da bulunan havalimanının yenilenmesini ve Enfidha'daki yeni havalimanının inşa edilmesini kapsıyor. Şirketin her iki havalimanının işletmesi için 40 yıllık imtiyaz süresi bulunuyor. TAV Havalimanları Holding, Tunus'taki Enfidha Havalimanı inşaatının yakında tamamlanacağını belirtti. TAV Havalimanları CEO'su Sadi Şener yazılı açıklamasında "Bu zorlu piyasa koşullarında Dünya Bankası'nın bir kuruluşu ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. IFC ile çok önemli bir sinerji yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.

IFC FİNANSMAN PAKETİNİ DÜZENLEMİŞTİ
2008 yılında , IFC kredi eş-düzenleyicileri ABN, Societe Generale ve Standard Bank ile birlikte 135 milyon euroluk kısmı IFC tarafından sağlanan ve 255 milyon euroluk kısmı da sendikasyon yoluyla oluşturulan toplam 398 milyon euro tutarındaki finansman paketini düzenlemişti. TAV Havalimanları Holding ise Tunus projesi için 135 milyon euro sermaye yatırımı sağlamıştı. IFC'den yapılan yazılı açıklamada, TAV Havalimanları'nın Tunus'taki faaliyetleri ile ilgili olarak "İlk etapta yıllık 7 milyon yolcu kapasitesi olan ve faaliyete geçince Tunus'ta doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye istihdam yaratması beklenen Enfidha Havalimanı'nın inşaatı tamamlanmak üzere" denildi.
BİZE ULAŞIN