TPAO, K. Irak'taki ihaleden sonuç alamadı

Irak'taki Zubeyr petrol yatağı için en yüksek teklifi sunan TPAO, Irak Petrol Bakanlığı'nın varil başına '2 dolar diretmesi' nedeniyle ihaleden sonuç alamadı

Irak'taki 6 petrol ve 2 doğalgaz yatağının geliştirilmesi için dün ihale yapıldı. Başkent Bağdat'taki ihalede, 6 petrol ve bir doğalgaz yatağının geliştirilmesi için teklif verilirken, Diyale ilindeki Mansuriye doğalgaz yatağı için hiçbir şirket teklif sunmadı. 18 ülkeden 35 şirketin katıldığı ihale sonrası açıklama yapan Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, ihalede sadece Basra ilindeki Rumeyle petrol yatağının geliştirilmesi için sonuca ulaşıldığını ve 3 yatak konusunda sonuca ulaşmadıklarını söyledi.

TPAO'dan 3 teklif

İhalede Rumeyne yatağının geliştirilmesini üstlenen "BP ve Çinli CNPC şirketlerinin çalışmasıyla günlük üretimin 4 milyon varilin üzerine çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi. İhaleyi kazanan şirketler, Irak Petrol Bakanlığı'nın belirlediği günlük üretimin üzerinde ürettikleri her bir varil için 2 dolar ücret alacak ve hizmet anlaşmaları 20 yıl süreli olacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Basra'daki Zubeyr petrol yatağı için Rus Gazprom ve Hindistan'dan ONGC şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumla 9.9 dolarlık en yüksek teklifi verdi. Ancak Irak Petrol Bakanlığı'nın varil başına verdiği 2 dolarlık ücrette diretmesi sonucu bu ihale sonuçsuz kaldı. TPAO, Kerkük petrol yatağının geliştirilmesi için ise Shell, Sinopec, CNPC konsorsiyumuyla verdiği teklifte 7.89 dolar ücret istedi. 2 dolarlık ücret diretmesi üzerine bu ihale de sonuçsuz kaldı. TPAO, ayrıca El Enbar ilindeki doğalgaz yataklarının geliştirilmesi için Edison, CNPC, Petronas, Koreagas'la birlikte birlikte teklif sundu. Bakanlık, bir varil fueloilin vermiş olduğu enerjiye denk gelen doğalgaz miktarının çıkarılması ücretini 8.5 dolar olarak belirlerken, TPAO ortaklarının verdiği teklifte ise 38 dolarlık ücret istendi. TPAO ve ortakları, Irak tarafıyla ücret konusunda bir anlaşmaya varamamaları üzerine ihalede sonuca ulaşılamadı.

BİZE ULAŞIN