Başbakan'ın '+1' önerisine 'hayır' diyen kamu işçisine grev gözüktü

Başbakan Erdoğan'la biraraya gelen Türk-İş heyeti uzlaşma sağlayamadı. Başbakan 1 puan ek artış önerisine Türk-iş Başkanı Kumlu 'Bu şartlarda imza atamayız" sözleriyle geri çevirdi

Toplam 300 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İşçiye, "Ülkenin durumu belli, kriz ortamı var" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, Hükümet'in zam teklifini 1 puan yukarı çekti. Bin liranın altında maaş alan 10 bin kişi için önerilen 25 liralık iyileştirmeyi de yukarı çekmeyi önerdi. Ancak Başbakan'ın teklifi işçiyi memnun etmedi. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, "Bu şartlarda imza atma şansımız yok" dedi. Türk-İş, Başbakan Yardımcı Hayati Yazıcı ile uzun süredir devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine dün Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Başbakan, 1 puanlık artış ve iyileştirme önerdi. Başbakan Erdoğan, "Ülkenin durumu belli, zor günlerden geçiliyor, kriz ortamı var" deyince, işçi kesimi de, "Maliye ve Hazine sizi yanıltıyor. Gerçek enflasyon yüzde 10'u geçti. Biz de zor durumdayız" karşılığını verdi. 45 dakikalık görüşme de sonuçsuz kaldı. Toplantının ardından konuşan Türkİş Başkanı Kumlu, "Maalesef, toplu sözleşmeleri masa başında bağlayamadık. Ocaktan beri devam eden toplu sözleşmelerde yaklaşık 6 ay geride kaldı. Biz masada sonuçlanması için elimizden geleni yaptık. Bu şartlarda imza atma şansımız yok" dedi.

HÜKÜMET: FARKI ÖDERİZ

Hükümet, birinci yılın ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 4, ikinci yılın birinci altı ayında yüzde 2.5, ikinci altı ayında da yüzde 2.5 zam önerdi. Enflasyonun daha yüksek çıkması halinde de enflasyon farkı verilmesini teklif edildi. Türk-İş ise geçen yılki yüzde 10.6 enflasyon zam talebini yeniledi. tarafyan geri adım atmayınca görüşmeler kesildi. Türk İş, bugün saat 18.00'de 81 ildeki AK Parti teşkilatları önünde basın toplantısı düzenleyecek. Gelecek salı da 1 saatlik iş bırakma eylemi yapılacak. Çarşamba toplanacak olan Türk-İş Başkanlar Kurulu, eylem planını açıklayacak. Anlaşma sağlanamamazsa daha önce grev kararı alınan işyerlerinde çalışan 90 bin işçi, en geç 30 Temmuz'da greve çıkmış olacak. Halen arabulucu aşamasındaki 96 bin işçi ile ilgili kısa sürede grev kararı alınması bekleniyor. Bu aşamadan sonra ancak hükümetten yeni davet gelmesi halinde masaya oturulabilecek.

BİZE ULAŞIN