Borsa, Lehman'ın batışı öncesine döndü

İMKB 37 bin 246 puana çıkarak Lehman Brothers'ın iflasından önceki seviyeye yükseldi. Risk iştahı ise artmaya devam ediyor

Borsa krizdeki yaralarını sarıyor. Dünü 37 bin 246 seviyesinden kapatan İMKB 100 endeksi ilk kez Lehman Brothers'ın iflası öncesine döndü. Lehman Brothers 15 Eylül 2008'de resmen iflas ettiğini açıklamış, bir önceki iş gününde İMKB 100 endeksi 37 bin 034 puandan kapanmıştı. 20 Kasım'a kadar büyük kayıplar veren İMKB, bu tarihte 21 bin 228'e gerileyerek dip yapmıştı. 9 Mart'tan itibaren küresel ekonomiye ilişkin iyimserliğin artması ile birlikte dünya borsalarında ralli başladı. 9 Mart-1Temmuz tarihleri arasında yüzde 60 yükselen İMKB, en yüksek performansa gösteren borsalardan biri oldu. Borsadaki olumlu havayı alternatif piyasalar da destekledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 12.08'e kadar yükseldikten sonra bu seviyelerden gelen alımlarla yüzde 11.83'e kadar geriledi. Dövizde aşağı yönlü hareket etti. Bankalararası piyasada dolar 1.5220'ye kadar geriledi.

KORKU KALMADI

Risk iştihanın artması borsalardaki yükselişin temel nedeni. Bunun en iyi göstergesi ise korku endeksi olarak da adlandırılan VIX endeksindeki düşüş... Lehman Brothers iflası öncesinde 25 seviyesinde olan VIX endeksi, güven krizinin tırmanması ile rekor kırarak yükselmişti. 20 Kasım'da 81 seviyesine kadar yükselen endeks bu tarihten itibaren düşmeye başladı ve dün 25.13'e geriledi.

Risk iştahı artıyor borsalar yükseliyor
Artan risk iştahı ile VIX endeksi düşerken dünya borsaları yükselişe geçti. Avrupa borsaları yüzde 2'nin üzerinde prim yaptı. ABD borsalarının kazancı yüzde 1'in üzerine çıktı. Asya borsaları ise karışık bir seyir izledi.

BİZE ULAŞIN