'Faiz indirimi için hâlâ yerimiz var'

Amerika ve Avrupa'nın krize hızlı faiz indirimiyle tepki verdiğini hatırlatan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Başçı "Onların tek çaresi para basmak, bizim faiz indirimi için yerimiz var" dedi Türkiye'nin ilk kez dengeleyici bir para politikası uygulama fırsatına sahip olduğunu ifade eden Erdem Başçı "Şu anda iki riskten korkuluyor enflasyon ve deflasyon" diye konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Türkiye'nin faiz indirimleri için hala yerinin olduğunu bildirdi. "Kriz Sonrası Küresel Ekonomik Düzen ve Türkiye Ekonomisi'' konferansında konuşan Başçı, dünya merkez bankalarının krize çok hızlı bir şekilde faiz indirerek tepki verdiğini hatırlattı. ABD ve İngiltere'nin 5 puan, Avrupa ülkelerinin 3.5 puanlık faiz indirimini kısa bir süre içinde yaptığını ifade eden Başçı, "Onlar artık faiz indiremeyecekleri için tek çareleri para basmak ama bizim gidecek yerimiz var. Hala daha politika tepkisi gerekirse politika tepkisi verebileceğiz. Ne yönde? Ekonomik aktiviteyi destekleme yönünde faizleri bir miktar daha indirme imkanımız var'' dedi.

GİDECEK YERLERİ YOK
Çin, Macaristan ve Brezilya'da reel faizlerin hala artıda olduğunu, fakat pek çok ülkede eksi seviyeye düştüğünü vurgulayan Başçı, onların gidecek fazla yeri kalmadığını, Şili'de nominal faizlerin sıfıra yaklaştığını, reel faizlerin de ekside olduğunu anlattı. Erdem Başçı, krize karşı gidecek yeri kalmayan merkez bankalarının başka politika araçlarını kullanabileceklerini, parasal genişleme yapabileceklerini, bilançolarını büyütebileceklerini kaydetti.

DEFLASYONDAN KORKULUYOR

Bir katılımcının sorusu üzerine Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Türkiye'nin ilk defa dengeleyici bir para politikası uygulama fırsatına sahip olduğunu ifade ederek "Herkesin inanması gerekiyor ki enflasyon düşecek. Şu anda iki riskten korkuluyor; enflasyon ve deflasyondan korkuluyor. Merkez bankaları şu anda karşı karşıya kaldığımız problemin resesyon ve deflasyon olduğunu düşünüyor. Eylemleriyle bunu gösteriyorlar, sözleriyle bunu söylüyorlar'' şeklinde konuştu. Yapı Kredi Yatırım Başekonomisti Cevdet Akçay Türkiye tarihinde ilk kez düşük döviz düşük faiz döneminin yaşadığının altını çizerek "Bu ilk defa oldu hayırlı birşey. Merkez Bankası'na bunun korunması için büyük görev düşüyor Akçay, Türkiye'de ihracata dayalı büyüme stratejisine karşın, ihracatın büyümenin motoru olamayacağını belirtti. Akçay net ihracatın büyümeye katkısının uzun süre negatif olacağının altını çizdi ve uzunca bir süre cari açıkla kaynak yaratılacağını dile getirdi.

'İnandırıcı program faizi düşürür'
Uzun vadeli faizlerin düşmemesinin iki nedeni olabileceğini kaydeden Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Başçı bu nedenleri şöyle açıkladı: "Bu durum vade priminden kaynaklanıyor olabilir ya da enflasyon riski dikkate alındığı için olabilir. Bunu henüz ölçmedik." Erdem Başçı faizlerin düşmesi için ise hükümetin açıklayacağı orta vadeli programın inandırıcı bulunması gerektiğini kaydetti. Başçı "O zaman uzun vadeli faizlerin düştüğünü göreceğiz" diye konuştu.

Nobelli iktisatçı ışık görüyor

Nobel ekonomi ödüllü Robert Lucas Türkiye'nin ilk çeyrekteki yüzde 13.8'lik küçülmesine karşın umutlu olduğunu söyledi. Lucas, Türkiye'nin dayanıklı tüketim ve otomotiv gibi talebe duyarlı mallar ürettiğini dolayısıyla krizden çok etkilendiğini belirtti ve ekledi: "Bu bir ironi... Türkiye iyi mal ürettiği için krizden ağır etkileniyor. Ancak bu gelecek için bir umut. Dış talep toparlandığında büyüme daha kolay olacak." Lucas tüneldeki ışık konusunda da "Ben iyimserim, görünen gerçek bir ışık" dedi.

BİZE ULAŞIN