'Teşvik paketini dinleyen bakanların ağzı açık kaldı'

Endonezya gezisi kapsamında üç bakanla görüşmeler yapan Zafer Çağlayan, teşvik paketini anlattığı herkesin 'ağzının açık kaldığını' söyledi

Türkiye ihracatının yarıdan fazlasının gerçekleştiği Avrupa'daki daralma nedeniyle gözünü alternatif pazarlar diken hükümetin son hamlesi Endonezya'da oldu. Endonezya'da göze çarpan en önemli konulardan biri ise Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın ekonomiden sorumlu üç bakan ile yaptığı görüşmelerdi. Ticaret, Halkın Refahından Sorumlu Bakan ve Sanayi Bakanı ile görüşen Çağlayan Türkiye'deki yeni teşvik paketini anlattıklarında herkesin ağzının açık kaldığını söyledi. Gittiği her ülkede Türkiye'ye yatırım çağrısı yaptığını söyleyen Çağlayan, "Dinleyenlerin ağzı açık kaldı. Çinlilerin de ciddi ilgisini çekti. Aslında yeni yatırım teşvik sistemi Mısır'da ve diğer ülkelerde yatırım yapan Türk girişimcilere yurda dön çağrısıdır" dedi.

SERBEST TİCARETTE İLK ADIM

Endonezya'nın krize rağmen büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu söyleyen Çağlayan, "Bölgenin parlayan yıldızı olacaklar gelecekte. Endonezyalı yetkililere serbest ticaret anlaşması önerdik ve sözlü olarak mutabakata vardık" dedi. 14 ülke ile şu anda serbest ticaret anlaşması olduğunu söyleyen Çağlayan ABD kıtasında da Şili ile bir ilki gerçekleştireceklerini vurguladı.

GÜNLÜK HASILAT 40 MİLYON $

Zafer Çağlayan, Endonezya'daki ikili görüşmeler sırasında bir günde 40 milyon dolar ihracat bağlantısı yapıldığını söyledi. Endonezya'da bir şirketin 17.5 milyon dolarlık demir çelik ürünü ihraç sözleşmesi imzaladığını kaydetti.

Türk tarlalarından Endonezya'ya
Endonezya'da kilosu 40 dolar olan kiraz için bir firma bağlantıya geçti. Tadımlık üç ton kiraz gönderilerek ihracatın arttırılması hedefleniyor.
Un değirmeni ve tekstil makineleri için 2010'da fuar katılımı sağlanacak
THY'nin Çin ve Endonezya'ya koyduğu seferler tarım ürünleri ihracatını arttıracak
Yüksek talep gören zeytinyağı ile ilgili olarak tanıtım grubu gönderilecek
Fındık tanıtım grubu Çin'den Endonezya'ya kaydırılacak.

'Müteahhitlikten 50 milyar $ bekliyoruz'
Dünya genelinde kısa vadede altyapı yatırımlarının hızla artacağını belirten Bakan Çağlayan, sadece Hindistan'ın 10 yılda 500 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapacağını söyledi. Müteahhitlik firmaları ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Çağlayan yılda 50 milyar dolarlık bir hedef beklediklerini söyledi. Çağlayan, Endonezya'nın da altyapı konusunda büyük adımlar attığının altını çizdi.

'Her malı satarım ağabey devri bitti'
Çalıştığı masanın üzerinde büyük bir dünya haritası olduğunu dile getiren Zafer Çağlayan, her ülkeye aynı malı satmanın yanlış olduğunu belirterek "Asya Pasifik masası ayrı olacak, Çin masası ayrı olacak, Irak masası ayrı olacak. Ankara'da olacak bu masalar ve artık Çin uzmanı, İran uzmanı ve Hindistan uzmanlarımız olacak. Artık her ülkeye her malı satarım ağabey devri bitti" dedi.

BİZE ULAŞIN