ABD'de işsizlik gaza bastı, borsalar çakıldı

ABD'de tarımdışı istihdam 467 bin ile beklentilerin üzerinde azaldı. İşsizlik yüzde 9.5'ya çıktı. 5 aydır toparlanma işaretleri veren işgücü piyasasındaki düşüş borsaları altüst etti

ABD'de işsizlik Haziran'da patladı. Haziran ayında tarım dışı istihdam 467 bin ile beklentilerden çok altında gelirken işsizlik oranını ise yüzde 9.5'e çıktı. Ekonomistler tarım dışı istihdamın Haziran'da 363 bin kişi azalmasını ve işsizlik oranının yüzde 9.6 olmasını bekliyorlardı. Son 5 aydır tarımdışı istihdamdaki azalış yavaşlamış ve piyasalarda 'yeşil filizler' senaryosunun iyiserliği esmişti. Mayıs'ta 345 bin düşüş olarak açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi 322 bine düşüş olarak revize edildi. ABD'de Mayıs ayı işsizlik oranı yüzde 9.4'tü.

İMKB YÜZDE 0.56 DÜŞTÜ
Beklentilerin çok üzerinde kötü gelen istihdam verileri borsaları çarptı. Gün boyu Avrupa'daki düşüşlere rağmen artıda kalmayı başaran İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), ABD'de işsizlik verileri sonrası eksiye geçti. İMKB 100 endeksi günü yüzde 0.56'lık kayıpla kapattı. Dünyada doların güçlenmesi ile dolar/TL kuru da 1.53'ün üzerine çıktı. Avrupa'daki kayıplar ise daha ağır oldu. Almanya borsasında kayıplar yüzde 4'e yaklaştı. ABD borsaları ise güne yüzde 2'ye varan düşüşlerle başladı.

İŞSİZLİK ARTTI, PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ
ABD'de geçen ay işsizlik oranının 26 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 9.5'e çıkması petrol fiyatını düşürdü. ABD ham petrolünün varil fiyatı Ağustos ayı teslimi 1.64 dolar azalışla, 67.67 dolara, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 1,37 dolar düşüşle, 67.42 dolara geriledi. Petrolün düşmesinde işsizlik oranının artmasının yanı sıra ABD'de geçen hafta benzin stoklarının 2.3 milyon varil artması etkili oldu.

BİZE ULAŞIN