İnternetten içki satışına son dakika özgürlüğü

Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu internetten içki satışını yasaklayan, 9 milyar dolarlık ticarete darbe vuracak düzenlemeye gece yarısı müdahale ederek yasalaşmasını engelledi

Ulaştırma Bakanlığı, internet üzerinden içki ve tütün mamulleri satışını yasaklayan ve satanlar hakkında hapis cezası öngören yasaya gece yarısı müdahale etti. Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Meclis'te yasanın görüşmeleri sırasında devreye girerek, internet üzerinden gerçekleştirilen 9 milyar dolarlık ticarete darbe vuracak düzenlemenin yasalaşmasını engelledi. TBMM'de geçen hafta görüşülen 'Torba Yasa'da, "çocukları sigara ve alkolün zararlarından korumak" amacıyla "internet üzerinden alkol ve sigara satışının yasaklanmasını" öngören bir madde yer aldı.

1500 SİTE KAPANACAKTI

BTK Başkanı Tayfun Acarer, düzenlemenin yasalaşması halinde büyük marketlerinki de dahil yüzlerce internet sitesinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını Ulaştırma Bakanlığı'na bildirdi. Ulaştırma Bakanlığı, Meclis'te bulunan iktidar ve muhalefet partilerinin grup başkan vekilleriyle temasa geçti. İktidar ve muhalefetin üzerinde uzlaştığı madde, geri çekildi. Düzenlemenin yasalaşması halinde, on-line satış yapan sitelerin dışında büyük alışveriş merkezleri ve marketlerin web sitelerinin de kapatılmasının gündeme geleceğine işaret eden Acarer, bundan internetten yapılan tüm alışverişlerin etkileneceğini söyledi. BTK'nın yaptığı hesaplamaya göre en az bin 500 site kapatılacaktı. Geçen yıl internet üzerinden 9 milyar dolarlık alışveriş yapıldı.

BİZE ULAŞIN