Ruslar, Türkiye'yi Nabucco'ya alternatif Güney Akım'a çağırdı

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin Nabucco hattına alternatif olarak geliştirilen Güney Akım projesine Türkiye'yi de davet etti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu konunun masada olduğunu teyit etti

Rus basını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'le gerçekleştirdiği görüşmeye geniş yer verdi. Uluslararası ajanslarda da yer alan haberlerde, Türkiye'nin Nabucco projesinde yer almasına karşın, Moskova'nın öncülüğünü yaptığı 'Güney Akım' doğalgaz boru hattı projesine davet edilmesine dikkat çekildi. Ria Novosti haber ajansı, basın toplantısında Seçin'in projede şeffaf bir şekilde karar verilmesinden yana olduğunu ifade ettiğine değindi. Seçin açıklamasında, "Türkiye'nin Güney Akım'a dahil olma teklifini değerlendireceğini ümit ediyoruz." dedi. Karadeniz'in altından geçerek Rusya'yı Avrupa'ya bağlayacak 'Güney Akım'ın 2015 yılında tamamlanması öngörülüyor.

NABUCCO DA GÖRÜŞÜLÜYOR

Görüşmede Avrupa Birliği'nin destek verdiği Nabucco projesi dahil olmak üzere, çeşitli doğalgaz boru hatları ile ilgili konuları müzakere ettiklerini kaydeden Seçin, "Daha fazla alternatif ulaşım yolu sunmak her zaman tüketiciler için iyidir" diye konuştu. Güney Akım'ın rakibi olan Nabucco'nun, mevcut ekonomik krize rağmen Avrupa ülkelerinden desteklenmeye devam edildiğine değinen ajans, "AB, Rusya'ya enerji bağımlılığının artmasından endişe ediyor" ifadesine yer verdi.

NÜKLEER MASAYA YATIRILDI

Ajans, Rus enerji şirketi Gazprom'la Azerbaycan enerji şirketi SOCCAR arasında hafta sonunda imzalanan doğalgaz anlaşmasını da, batı destekli Nabucco projesine karşı sert bir darbe olarak değerlendirildiğini yazdı. Ria Novosti, Türkiye'nin ihalesini yaptığı ve karar aşamasına gelen ilk nükleer santral inşaat ile ilgili de Seçin ve Yıldız'ın müzakerelerde bulunduğunu kaydetti. Rus İzvestiya gazetesi ise haberi, 'Seçin, Türkiye'ye Nabucco'yu bir kenara bırakmasını önerdi' başlığı ile duyurdu.

TALEPLERİ YİNELEDİ
Rusya'nın Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı İgor Seçin Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında taleplerini yineledi.

'RUSLARLA İŞBİRLİĞİ ANLAYIŞI VAR'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Moskova'daki basın toplantısında şunları söyledi: "Güney Akım da dahil diğer alternatifleri Rus tarafı ile görüşme ve ortak işbirliği yapma konusunda ortak anlayış mevcuttur. Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğine hiçbir engel hiçbir sınır tanımıyoruz.

BİZE ULAŞIN