Suudi Prensi Türkiye'ye 5.5 milyar $ yatıracak

Yatırım olanaklarını araştırmak için Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Velid Bin Tallal, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüştü. Tallal 5.5 milyar dolarlık yatırım planlıyor

Forbes dergisi'nin dünyanın en zengin 5'inci işadamı olarak gösterdiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi Velid Bin Tallal, yatırım konusunda araştırmalar yapmak için Türkiye'ye geldi. Önce Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Prens Tallal'ın Türkiye'de 5.5 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığı öğrenildi. Medya ile de ilgilenen Prens Tallal'ın Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile yatırım planlarına ilişkin değerlendirmeler yaptığı belirtildi. Tallal, Ankara'dan Lübnan'a gitti.

OLANAKLARI ARAŞTIRIYOR

En büyük uluslararası yatırımcılardan biri olarak bilinen Tallal'ın Türkiye'deki yatırım imkanlarıyla ilgili bilgi aldığı ve bazı planlarını muhataplarına aktardığı öğrenildi. Oteller zinciri Four Season ve Movenpick'in büyük ortaklarından olan Tallal, Ortadoğu'ya yönelik yayın yapan birçok televizyon ve yayın organının da sahibi. Citigroup'un en büyük bireysel yatırımcısı durumundaki Tallal'ın Türkiye'ye özel ilgi gösterdiği belirtiliyor. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak Danışmanı Prof. Dr. Erşad Hürmüz, bugün Arap büyükelçileri Çankaya Köşkü'nde ağırlayacak. Gül'ün talimatıyla gerçekleşecek yemekte, başta Arap sermayesini Türkiye'ye çekebilmek için neler yapılabileceği ele alınacak, ortak yatırım imkânları araştırılacak.

BİZE ULAŞIN