'Türk Başkan'dan vazgeçmeyen Pirelli'ye, Ar genel müdür oldu

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 1970'ten bu yana sürdürdüğü geleneği bu yıl da bozmadı ve Türkiye operasyonunu Türk yönetici Metin Ar'a emanet etti. Ar, Pirelli'nin 5'inci yöneticisi oldu

İtalyan lastik devi Pirelli, 'Yönetim Kurulu Başkanı Türk olur' geleneğinden vazgeçmedi. 1960 yılında kurulan Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı, Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar oldu. Ar, Garanti Yatırım'daki görevi ile birlikte sürdüreceği yeni görevini Selahattin Beyazıt'tan devraldı. Pirelli'nin yarım asır önce yanına yerli ortak alarak Türkiye pazarına adım attığını hatırlatan Ar, "Şirketin yönetim kurulu başkanları kuruluşundan itibaren hep Türk oldu. Pirelli bunu bir gelenek haline getirdi. İzzet Kocaman, Nejat Eczacıbaşı, Bülent Eczacıbaşı ve Selahattin Beyazıt bu görevi uzun yıllar yürüttü" diye konuştu. Pirelli ile tanışmasının Siemens Kablo'nun satışı sırasında olduğunu anlatan Ar, "O satışa danışmanlık hizmeti vermiştim. 1998'de Pirelli yönetimi adlı 'Pirelli Kablo' olarak değişen şirketin Yönetim Kurulu Üyeliği görevini bana teklif etti." dedi. Türk Pirelli Murahhas Azası ve Genel Müdürü Andrea Pirondini, beş yıl boyunca Türk Pirelli Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Selahattin Beyazıt'a katkılarından ötürü teşekkür ederek," Metin Ar'ın Pirelli Yönetim Kurulu Başkanı olmasından mutluluk duyuyoruz" dedi.

TÜRKLER AĞIRLIKTA

Pirondini, Türkiye'nin Pirelli Grubu içinde büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Pirelli'nin dünyadaki en büyük fabrikası olan Kocaeli, üretim kalitesi açısından da en üst sırada yer alıyor. Ayrıca, başta Türkler olmak üzere İtalyan ve Berzilyalı münendislerden kurduğumuz bir takım, tüm dünyadaki tesislerimizi dolaşarak yeni teknolojiler ve Ar-Ge hakkında eğitim veriyorlar."

BİZE ULAŞIN