3N ile hızlı internet hayali vergi duvarına takıldı

3N ile cepten internet kullanmak isteyen kontörlü hat abonesini sürpriz bekliyor. Konuşma için aldıkları kontörün vergisi % 25, internetinki % 5 olduğu için abone 2 ayrı kontör alacak

30 temmuz gecesi başlayacak 3. Nesil mobil hızlı internet servisi için kontörlü hat aboneleri ayrı kontör almak zorunda kalacak. Hükümetin internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'ni (ÖİV) yüzde 20'den yüzde 5'e çekmesiyle birlikte cep telefonu kullanıcıları için ses ve internet hizmeti için farklı ÖİV oranları ortaya çıkmıştı. Operatörler kontörlü hat abonesinin internet ve ses ücreti vergilerini ayırabilecekleri açıklamasına rağmen Maliye Bakanlığı 2 hizmet için de ayrı kontör alımını zorunlu tutuyor. Bu yüzden mobil internet (EDGE ve GPRS) bağlantısı için mevcut kontörlü aboneler ÖİV indiriminden faydalanamıyor. Bu da tüketiciye yeni maliyet anlamına geliyor. Türkiye'de cep telefonu abonelerinin yaklaşık yüzde 78'i kontörlü hat kullanıyor. Cep telefonu operatörleri, ses için ayrı internet için ayrı kontör satışının mobil hızlı internet kullanımına darbe vuracağı görüşünde.

FATURALIYA İNDİRİM VAR

Faturalı hat abonelerinin ay içerisinde aldıkları ses, kısa mesaj ve internet hizmeti, cep telefonu operatörlerince ay sonlarında fatura düzenlenmek suretiyle tahsil ediliyor. Faturalar üzerinde hizmetler ayrıştırılabiliyor. Mobil internet erişim hizmetleri ve diğer haberleşme hizmetleri fatura üzerinde ayrı ayrı gösteriliyor ve mobil internet erişim hizmetleri üzerinden yüzde 5 oranında ÖİV rahatlıkla hesaplanabiliyor. Ön ödemeli sistemde aboneler kontör satın alarak bunu hesaplarına yükleyip cep telefonu operatörlerinin sunduğu hizmetlerden yararlanabiliyor. Kontörlerin satışı sırasında, satın alınan kontörlerin ön ödemeli aboneler tarafından hangi tip servislerde kullanılacağı önceden bilinemediğinden, kontörlerin tamamı yüzde 25 oranında ÖİV'ye tabi tutuluyor. Kullanımda servislere göre ücretlendirme ve varsa değişik oranda vergilendirme yapılabiliyor. Yani, abone kullanım esnasında hem servis tipine göre hem de bu servisin tabi olduğu vergi oranına göre ücretlendirmeye tabi tutuluyor. 18 Şubat 2009 tarihli ve 5838 sayılı internet servis sağlayıcılığı hizmetine ilişkin özel iletişim vergisi (ÖİV) uygulamasında kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetlerindeki ÖİV oranı yüzde 25'ten yüzde 5'e indirime gidildi. Ancak mevcut durumda kontörlü hat kullanan abonelere ÖİV yansıtılamıyor.

BİZE ULAŞIN