Haber turu...

Benzinin litresi 3 TL'nin de altına indi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik 'tavan fiyat' uygulaması kararının ardından, perakende satış şirketleri, satış fiyatlarını yeniden düşürdü. Dağıtım şirketleri, kurşunsuz benzinin satış fiyatını, önceki gün 3.03 liradan 3.02 liraya indirirken, bugün için 2.95-2.96 liralık fiyatlar ilan etti. Buna göre, benzinin satış fiyatı 30 Nisan'dan bu yana ilk kez 3 liranın altına inmiş olacak. Benzinin satış fiyatında ise 6-7 kuruşluk indirim yapılacak.

Elektrik için 548 milyon euro kredi
Türkiye, elektrik arz güvenliğinin sağlanması ve sektörün mali yapısının güçlendirilmesi amacıyla Dünya Bankası'ndan 548.4 milyon euro kredi sağladı. Resmi Gazete'te dün yayımlanan milletlerarası antlaşmaya göre, kredi anaparası 2021'den başlayarak her 15 Mayıs ve 15 Kasım'da 2032'ye kadar eşit taksitlerle ödenecek. Kredi için her bir faiz döneminde euro üzerinden Libor oranı artı değişken marj şeklinde faiz uygulanması öngörülüyor.

Trans-Sahara projesi Nijerya'da imzalandı
Nijerya, Cezayir ve Nijer, Nijerya doğal gazını Avrupa'ya taşıması planlanan ''Trans-Sahara'' boru hattının yapımı için anlaşma imzaladı. Cezayir Enerji Bakanı Şekip Halil, "Bu projenin finansmanında sorun olduğunu sanmıyorum. Pazar sorunu olduğunu da düşünmüyorum'' dedi. Projeyle yılda 30 milyar metreküp Nijerya doğal gazının, Nijer ve Cezayir üzerinden Avrupa'ya taşınacak.

BİZE ULAŞIN