Nabucco'da mutlu sona gelindi İmza 13 Temmuz'da Ankara'da

13 Temmuz'da Ankara'da, Nabucco Projesi'ne yönelik 'Hükümetlerarası Anlaşma' imzalanacak. Anlaşmada, Türkiye'nin ısrarla takip ettiği yüzde 15'lik bölüm için 'ucuz' gaz talebi yer almayacak

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltmak için Türkiye üzerinden Hazar gazını taşıyacak olan 8 milyar euroluk Nabucco Doğalgaz Boru Hattı projesi için ilk imza 13 Temmuz'da atılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan, Hükümetlerarası Anlaşmanın tarihi imzası için proje ortağı olan 5 ülkenin yanı sıra Nabucco'ya gaz vermesi beklenen ülkeler ile Rusya devlet başkanının da aralarında bulunduğu liderleri Ankara'ya davet etti. Hükümetlerarası Anlaşma metni diğer ortaklara iletildi. Almanya, RWE ile projede yer alacak; ancak, imza koymayacak. Anlaşma metninde hattın geçeceği ülkeler arasındaki transitle ilgili temel prensipler yer alacak ancak gazın kullanımına ilişkin unsurlar olmayacak. Belge, 13 Temmuz'da Rixos Otel'deki törenle kamuoyuna açıklanacak.

ABD'YE DAVET VAR İRAN'A YOK

Proje ortakları dışında dünya enerji piyasasında kilit önemdeki ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla ilgili bakanlarına da davet iletildi. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Mısır ve Suriye de yer aldı. Ancak İran'a davet gitmedi. Nabucco'nun sıkı destekçisi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yanı sıra ABD'ye de davet iletildi. Barroso, imza törenine katılacağını bildirdi. Güney Akım doğalgaz boru hattı projesini yürüten Rusya da imza törenine çağrıldı.

YÜZDE 15 YER ALMIYOR
Anlaşmada, Türkiye'nin ısrarla takip ettiği yüzde 15'lik 'ucuz' gaz talebi yer almayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, haziran ayında Prag'da katıldığı enerji zirvesinde, Nabucco için ilk imzanın gecikmeden atılacağı taahhüdünde bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN