"Yabancılar SPK'nın kapısını aşındırıyor"

Türk sermaye piyasalarının kriz sınavından başarıyla çıktığını söyleyen SPK Başkanı Akgiray, Türkiye hakkında bilgi almak için kurumun kapısını aşındıran yabancı fonların ufak ufak girmeye başladığını belirtti. Akgiray ilginin kartopuna dönüşeceğini öngördü

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Türk sermaye piyasalarının krizden çok başarılı çıktığını ve yabancılardan yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını söyledi. "Daha bu sabah yabancı bir girşim sermayesi 'Türkiye'ye girmek istiyoruz nasıl yapalım?' diye bize soruyordu diyen Akgiray sözlerini şöyle sürdürdü: "Yabancıların yoğun girişi olacağına dönük önemli sinyaller alıyoruz. Aslında ufak ufak girmeye de başladılar. Bunların kartopuna dönüşeceği aşikar." Küresel krizin reel sektörü çok olumsuz etkilediğinin altını çizen Akgiray, finansal piyasaların ise krizi sağlam atlattığını belirtti. Akgiray " Sistemde bir çöküş, patlak olmadı. Bankalar sınavı iyi geçti. Borsalarımız hiç kapanmadı. Sistemin ve altyapımızın sağlam şekilde krize dayandığını ve işlediğini gördük" dedi. Türkiye'nin dinamik bir ekonomiye sahip olması nedeniyle küçülmenin şiddetli olduğunu belirten Akgiray, ekonomideki toparlanmanın da aynı sebepten hızlı olacağının altını çizdi.

BÖLGE BORSASI OLABİLİRİZ

Türkiye finans piyasasındaki bilgi ve tecrübe birikiminin, komşu ülkelerle karşılaştırıldığı çok üst düzeyde olduğunu söyleyen Akgiray, amaçlarının bölge borsası oluşturmak olduğunu açıkladı. Akgiray "Komşu ülkelerdeki şirketlerin Türkiye'de işlem görmesini istiyoruz. İMKB, VOB, Takasbank gibi kurumlarımızın çok önemli bilgi birikimleri var. Hedefe ulaşmamız hiç zor değil. Bu vizyonla çalışıyoruz. Ancak, bu ülkelerin şirketlerinin halka açık olmanın koşullarına razı olması gerekiyor. Bazı ülke şirketleri henüz çok fazla şeffalık istemiyor" diye konuştu.

BORSA SAYISI FAZLA DEĞİL

Türkiye'de sermaye piyasalarının küçüklüğü nedeniyle üç borsanın fazla olduğu ve İstanbul Borsası çatısında birleştirilmesi gerektiği yolundaki önerileri de değerlendiren Akgiray üç borsanın Türkiye için fazla olmadığını belirtti. "Sermaye piyasaları sığ olduğu için biraz uzmanlaşma gerekiyor" diyen SPK Başkanı Vedat Akgiray sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama bu bölük pörçük olmaları gerektiği anlamına da gelmiyor. Farklı borsa tek piyasa en iyi çözüm. Borsalar ayrı olsun ama anlık bilgi paylaşımında olsunlar. Ortak platformlar kurulsun. Aralarında zaten işbirliği var. Sadece çok önemli olmayan nedenlerle bazı sorunlar yansımış medyaya. Ama umuyorum ki çok yakın zamanda ortak anlayışa gelecekler. Gelmezlerse de biz getiririz"

BİZE ULAŞIN