CIA, düşmanını borsacı ve bankacılarla vuracak

CIA'nın gazete ilanıyla borsacı ve bankacı avına çıkması, " ABD, düşmanlarını ekonomik casusluk yaparak hizaya getirecek" yorumlarını beraberinde getirdi

Merkezi Haberalma Örgütü (CIA)'ya yapılan iş başvuruları tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Örgütün insan kaynakları yöneticisi Ron Patrick, toplam başvuruların 90 bini geçtiğini söylerken, işe alınması planlanan personelin önemli bir bölümünün borsacı ve bankacılardan oluşması akılları karıştırdı. İstihbarat analizcilerine göre, Amerika yeni dönemde hasımlarına karşı "ekonomik istihbarat" faaliyetlerine ağırlık verecek ve rakiplerini " ekonomik kriz çıkartarak" çökertecek. Küresel ekonomik krizden en fazla istifade eden kurumların başında CIA geliyor. Amerikan istihbarat örgütüne yapılan iş başvuruları tarihin en yüksek düzeyine ulaşırken toplam başvuruların yıl sonuna kadar 180 bine ulaşması bekleniyor.

CIA MEMNUN
CIA'nın Personel Müdürü Ron Patrick, başvurulardan memnun olduğunu belirtirken, " Bu kurum tarihinde bir rekor" yorumunu yapıyor. İşe alınması planlanan personelin önemli bir bölümünün bankacı, finansal analizci ve borsacılardan oluşması ise kafalarda bazı soru işaretleri oluşturuyor. Gelişmeleri değerlendiren istihbarat analizcileri Barack Obama ile Amerikan Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde ciddi bir değişim yaşandığına dikkat çekerek, "Amerika yeni dönemde ekonomik istihbarat faaliyetlerine ağırlık verecek ve rakiplerini ekonomik kriz çıkartarak çökertecek" yorumunu yapıyor. Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT) Ekonomik İşler Dairesi eski Başkanı Mahir Kaynak, "Yeni dönemde askeri operasyonların yerini örtülü operasyonlar alacak. Operasyonlarda ekonomi ve etnik çatışmalar öne çıkacak" derken hedefteki ülkeleri ise şöyle sıraladı: "Avrupa Birliği önemli bir güç merkezi olduğu için operasyon yapılacak bölgelerin başında geliyor. AB'ye özellikle enerji ve bankacılık alanında ciddi operasyonlar olacak. İran, Çin ve Hindistan ise Asya'daki hedef ülkeler olacak." Polis Akademisi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr Süleyman Aydın ise mücadelenin petrol ve enerji ile sınırlı kalmayacağını belirterek, "Tarım alanlarının kontrolü yeni çatışmalara neden olacak. Bu noktada özellikle Afrika büyük önem kazanıyor. Zira hem tarımsal hem de doğal kaynaklar açısından büyük rezervlere sahip" değerlendirmesini yaptı.

Ekonomik istihbarat ne anlama geliyor?
Bir ekonominin genel kapasitesini, zayıf ve güçlü yanlarını tespit etmeye yönelik istihbarat faaliyetlerine verilen isimdir. Hayati sektörler olarak kabul edilen telekomünikasyon, enerji ve bankacılık alanında yoğun bir şekilde yaşanan casus savaşlarından özellikle ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Rusya ve Çin öne çıkıyor. Türkiye'de stratejik istihbarat kapsamındaki 'ekonomik istihbarat' faaliyetleri 2937 sayılı 'Devlet İstihbarat Hizmetleri' kanunuyla MİT tarafından yürütülüyor.

BİZE ULAŞIN