Haber turu

İşkur ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 1.83 TÜFE zammı
İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 6 aylık enflasyon doğrultusunda bu ay yüzde 1.83 zam yapılacak. Zamla birlikte en düşük işçi emeklisi aylığı yaklaşık 11 TL artışla 632 TL, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı yaklaşık 5 TL artışla 310 TL olacak. Yılın ilk yarısındaki enflasyon oranının açıklanmasıyla işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına bu ay yapılacak zam oranı da belli oldu. Artışla birlikte en düşük işçi emeklisi aylığı 11.36 TL artışla 621.24 TL'den 632.60 TL'ye yükselecek. Bağ-Kur emeklilerinde ise en düşük aylık 5.57 TL'lik artışla 304.79 TL'den 310.36 TL'ye çıkacak.

Ro-Ro'ya girince İstanbul'un yükü hafifleyecek
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, genel müdürlük olarak Ro-Ro taşımacılığına girmeleriyle İstanbul ve çevresinin kara yolu yükünü hafifleteceklerini söyledi. 2009'un son çeyreğinde Ro-Ro taşımacılığına gireceklerini kaydeden Paksoy, projenin yatırım maliyetinin yaklaşık 300 milyon Euro olduğunu kaydetti. ''Şu anda yer tespiti ve değerlendirmesi yapıyoruz" diyen Paksoy Bandırma ve Bursa'da yoğunlaştıklarını sözlerine ekledi.

Boğaz ışıklarıyla film bile izlenecek
Paris'teki Eyfel Kulesi'nden Mısır piramitlerine, Atina'daki Akropolis'ten, Londra'daki ünlü saat kulesi Big Ben'e kadar pek çok önemli yapıyı aydınlatan Philips, 3 bin 250 adet LED teknolojisiyle, Boğaziçi Köprüsü'nü yeniden aydınlattı. Philips Türkiye CEO'su Anton Booij, sürekli gelişen LED teknolojisindeki değişiklikleri Boğaziçi Köprüsü'ndeki aydınlatma sistemine entegre ettiklerini belirterek, ''Bu revizyon firmamızce finanse edildi ve maliyeti 3 milyon euro" dedi.

Kadın mühendislere Türk başkan
Yüksek öğrenimlerini ABD'de tamamlayan iki kız kardeş, başarı öyküleriyle kadın mühendislere yol gösteriyor. Ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından ''Kadın Mühendisler Derneği''nin (Society of Women Engineers) başkanlığına Sıddıka Demir Velipaşaoğlu seçildi. Velipaşaoğlu'nun yardımcılığına da kardeşi Prof. Dr. Semahat Demir getirildi. 1950'de kurulan ve 20 bin üyesi bulunan derneğin yönetimi ilk kez Türk kadın mühendislere emanet edildi.

BİZE ULAŞIN