Hak-İş'ten iş bırakma eylemi

Hak-İş, kamu toplu iş sözleşmelerindeki tıkanıklığın aşılması için Türk-İş'in 7 Temmuz Salı günü gerçekleştireceği bir saatlik iş bırakma eylemine destek verecek. "Para yoksa adalet yok, adalet yoksa çalışma da yok" diyen Hak-İş, konfederasyona bağlı bağlı kamudaki tüm işçilerin iş bırakma eylemine destek vereceğini açıkladı.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ndan (Hak-İş) yapılan açıklamada, işçi hareketinin dayanışması ve güç birliği adına, Türk-İş ile aralarında olan sendikal rekabeti bir kenara bırakılıp, 7 Temmuz'da bir saatlik iş bırakma eylemine Hak-İş'e bağlı kamudaki tüm işçilerin katılımıyla destek verileceği bildirildi.

Kamuda çalışan 250 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin 6 aydır sonuçlandırılamadığına dikkat çeken Hak-İş, açıklamasında konfederasyona bağlı sendikaların örgütlü oluğu işyerlerinde çalışan 36 bin kamu çalışanı üyelerinin de kamu sözleşmelerinin bitirilmesini sabırsızlıkla beklediğini vurgulayarak, hükümetin kamu toplu iş sözleşmelerindeki tutumu yüzünden mağduriyet yaşandığını ifade etti.

HÜKÜMETİN VE TÜRK-İŞ'İN TUTUMU NEDENİYLE İKİ KEZ MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Hak-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, kamu toplu iş sözleşmeleri konusunda hem hükümetin tutumundan, hem de Türk-İş'in itirazlarından dolayı iki kez mağduriyet yaşandığına dikkat çekilerek, hükümete ve Türk-İş'e çağrıda bulunuldu. Önce hükümet seslenen Hak-İş, dünya kriz ortamında talep yönlü politikalar oluşturarak önlem almaya çalışırken, krizin teğet geçmediği Türkiye'nin tam tersi cimri politikalar izlemesinin akılcı bir kaşlığı bulunmadığını belirterek, toplu sözlemlerin masa başında ve barışçıl koşullarda bitirilmesi için devletin de özverili davranması gerektiği vurgulandı. Ağır ekonomik koşulların yakıcı bir biçimde devam ederken, kamu işçilerine gerçekleşen enflasyon oranında bir zammı bile çok görmenin sosyal adalet ilkesine aykırı olduğunu kaydeden Hak -İş'in açıklamasında, "Kaldi ki, kamu çalışanlarına yüzde 4 ve 4.5 oranında zam uygulaması söz konusu iken, işçileri daha düşük bir zamma razı olmaya zorlamak en azından haksızlığa razı olmamızı istemektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bir yanda yüzde 13.8'lik ekonomik küçülmenin bedelini ödediğimiz gibi, hükümetin enflasyonla mücadele ve kamu açıklarının faturasını da sadece işçilere yüklemeye çalışması, yalnız kamu işçilerinden fedakarlık beklemesi de başka bir haksızlıktır. Kamu düzeni açısından son derece önemli olan toplu sözleşme sisteminde hükümetin vereceği düşük zam oranları özel sektör bakımında da örnek alınacak, hükümetin vurduğu yerde özel sektör öldürmeyi tercih edecetir. Kaldı ki birkaç puanlık makul bir artış, hiçbir şekilde tasarrufu mümkün olamayacağı için, piyasada ekonominin çarklarını döndürecek, talep potansiyelini destekleyecek ekonomik ve rasyonel bir politika olacaktır" denildi.

Hak-İş'in Türk-İş'e çağrısında ise şu görüşlere yer verildi:"Sendikalarımızın aldığı yetkilere yaptığınız itirazları geri çekin, süreci ve mücadeleyi birlikte göğüsleyelim. Toplu sözleşme hakkını engelleyerek işçileri daha da fazla mağdur etmekten vazgeçin."

BİZE ULAŞIN