KDV indirimi dizüstü PC satışını canlandırdı

GfK Türkiye araştırması tüketicinin krizde ucuz mini dizüstüne yöneldiğini, KDV indirimi ile satıştaki düşüşün yüzde 30'dan, 7'ye gerilediğini gösteriyor

KDV indiriminin en çok dizüstü bilgisayar satışlarını etkilediği GfK'nın yaptığı pazar araştırmasında ortaya çıkıyor. Nisan ayında başlayan KDV indirimi yüzde 30 seviyesinde gerileyen dizüstü bilgisayar satışlarındaki gerilemeyi yüzde 7'ye çekti. Netbook adı verilen mini dizüstü bilgisayarlar da KDV indiriminde ucuz fiyatıyla öne çıktı. Dizüstü bilgisayar satışlarındaki payı yüzde 10'a ulaştı. Daha çok ikincil dizüstü bilgisayar olarak kullanılan Netbook'lar Türkiye'de ucuz olduğu için tercih ediliyor.

10 MİLYON TL TASARRUF

Nisan'dan önce satın alınsa 93 milyon TL ödenecek olan dizüstü bilgisayarlar, KDV indirimi ile satın alınınca 83 milyon TL'ye mal oldu. Böylece tüketici 10 milyon TL tasarruf sağlamış oldu. İndirimin duyulması Mart ayındaki satışların Nisan ayına ertelenmesine neden oldu. Yine Temmuz ayında başlayacak indirim 2 hafta önce duyurulunca Haziran ayındaki satışların etkilenmesine neden oldu.

YAZICI DAHİL EDİLMEDİ

KDV indirimi konusunda bilgisayar, ofis malzemeleri ve mobilyalarda devam etmesine rağmen yazıcılara uygulanmadı. Konuyla ilgili sektör temsilcileri baskı sistemlerinin dahil edilmesini istiyor.

OFİSE VAR, YAZICIYA KDV İNDİRİMİ YOK
Tüketicinin tüm ofisi hazırlarken vergi indiriminden faydalanmasına rağmen yazıcılarda bu indirim geçerli olmadı. Bilgisayarı, masa, sandalyeyi alırken vergi indirimi alan tüketici yazıcıda indirim alamıyor.

BİZE ULAŞIN