Kriz günlüğü

GM battı mezarlar bakımsız kaldı
ABD'li otomotiv devlerinin krize girmesi bulundukları şehirlerin vergi gelirlerini azalttı. Michigan Pontiac'da yaşayanlar General Motors'un (GM) batışından etkilenenlerden. Öyle ki şehrin mezarlık bakımları için bile bütçe ayrılamıyor. Yılda 400 bin dolarlık harcaması bulunan Pontiac, GM'nin 66 bin çalışanına ev sahipliği yapıyor. Vali Clarence Phillips "GM gidince şehri de beraberinde götürdü" dedi.

Amerika'da artık okul kitapları da kiralanıyor
ABD'li öğrenciler, bütçelerinde geniş yer tutan kitaplarını da kiralamaya başladı. Daha önce Chegg.com adlı sitede ikinci el kitap satışı olanağı sunan Osman Rashid ve Aayush Phumbhra adlı iki girişimci artık kiralama işlemlerini de aynı siteden yaptırıyor. Sloganları ise "Filmleri kiralıyoruz kitapları neden kiralamayalım." Arizona'da okuyan Alan Bradford isimli bir öğrenci siteyi kullanarak bir yarıyılda 657 dolar olan kitap harcamasının 334 dolara kadar gerilediğini tespit etmiş.

Ekonomik verileri yanlış okuduk
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ekonomiyi okumada hata yaptıklarını itiraf etti. Ekonominin ne denli kötü olduğunu yanlış okuduklarını söyleyen Biden, ABD'de yüzde 9.5 olan işsizlik oranının çok yüksek olduğunu, ancak ekonomiyi teşvik paketinin daha fazla istihdam yaratacağına inandığını belirtti. "Canlandırma paketinde sadece 120 gün geçti'' diyen Biden, gelecek aylarda daha fazla iş olanağı yaratılacağını ifade etti.

Kriz Vatikan'a bile bütçe açığı verdirdi
Vatikan, küresel ekonomik krizin finans kaynaklarını ve bağışları olumsuz etkilemesi yüzünden bütçesinde açık verdi. Geçen yıl 900 bin euro bütçe açığı verildi. Önceki yıl 9 milyon euro açık veren Vatikan'ın, geçen yıl gelirleri 253 milyon euro ve giderleri 255 milyon euro oldu. Vatikan'ın, harcamalarının çoğunun Papa 16. Benedict'in faaliyetleri ile özellikle Vatikan radyosu ve diğer medya bölümlerinin desteklenmesine yapıldığı belirtildi. Vatikan, 2007'de 79.8 milyon dolar olan dünya çapındaki kiliselerin yıllık bağışlarının geçen yıl 75.8 milyon dolara gerilediğini kaydetti. Papa'nın fonları yoksul ülkelerdeki kiliselere yardım ve diğer hayır işlerinde kullandığı ifade edildi.

Çinliler Wall Street'in boğasını da kopyalıyor
ABD'nin finans merkezi Wall Street'in boğa figürü Çinliler tarafından kopyalanıyor. İşlerin nispeten iyi gittiği Çin'in Pudong finans merkezinde yer alacak heykel ABD'dekinin de iki katı büyüklüğünde olacak. Wall Street'in simgesi boğa heykeli 3.2 ton iken Şangay'daki 6 ton olacak. Huangpu'dan bir yetkili olan Xin Yaqin, heykelin Çin'e bu zor şartlarda güven ve şans getireceğine inandıklarını söyledi. Huangpu bölgesi ülkenin en büyük finans merkezi.

BİZE ULAŞIN