Merkez, Takasbank ile MKK'nın arasını bozdu

Merkezi Kayıt Kuruluşu, batan Merkez Menkul Değerler'in vadeli kredilerden kaynaklanan alacaklarını gerekçe göstererek, müşteri hesaplarını bloke eden Takasbank'ı dava etti

Faaliyetleri nisan ayında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararıyla durdurulan Merkez Menkul Değerler, Takasbank ile Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK) arasını bozdu. Takasbank'ın vadeli kredi işlemlerinden kaynaklanan alacaklarını gerekçe göstererek, bazı müşteri hesaplarını bloke etmesi kurumu, Yatırımcıları Koruma Fonu'nu yöneten MKK ile karşı karşıya getirdi. Takasbank Genel Müdürü Emin Server Çatana, fon ile mahkemelik olduklarını doğrulayarak "Yatırımcıları mağdur etme gibi bir düşüncemiz asla olmadı ve olmayacak. Burada hukukun bize verdiği yetkiyi kullandık, son sözü adalet söyleyecek" dedi.

'YORUM FARKI'
Anlaşmazlığın Sermaye Piyasası Kurulu Kanunu'ndaki rehininin operasyonuyla ilgili hükmün iki kurum tarafından farklı yorumlanmasından kaynaklandığını aktaran Çatana, rehin hakkının tespiti için mahkemeye müracaat ettiklerini kaydetti. Rehin kapsamındaki toplam tutarın 1.6 milyon lira civarında olduğunu ifade eden Takasbank Genel Müdürü "Bu rakam ihtilafa konu olan kredi tutarından fazla oldukça üzerinde. Sürecin sonunda fazla olan tutar iade edilecek" açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN