Rekor küçülmenin ardından gözler umut ışığı arayacak

Geçen hafta yüzde 13.8'lik rekor küçülme rakamını gören Türkiye, bu hafta büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranlarında umut arayacak

Geçtiğimiz hafta, tarihinin en derin küçülme rakamını gören Türkiye bu hafta açıklanacak verilerde toparlanma sinyali arıyor. Yurtiçinde en önemli gündem maddesi Mayıs ayı sanayi üretimi verisi olacak. Büyümenin en önemli öncü göstergesi sanayi üretimi son çeyrekte ortalama yüzde 22 daralmıştı. Şubat' ta yüzde 23.9 rekor oranda daralan sanayi üretimi bu tarihten itibaren sınırlı toparlanma sinyali verdi. Sanayi üretimindeki düşüş hız keserek Mart'ta yüzde 20.8, Nisan'da yüzde 18.5 oldu. Ekonomistler Mayıs'ta sanayi üretiminin yüzde 15.7 azalmasını bekliyor. Haftanın ikinci kritik verisi kapasite kullanımı. Şubat'ta yüzde 63.8'e gerileyerek dip yapan kapasite kullanımı Mayıs'ta yüzde 70.4'e çıkarak moralleri yükseltmişti.

KAPASİTE ARTACAK MI?

Ancak Merkez Bankası bu yükselişin kalıcı olup olmadığından şüpheli. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı geçen hafta "Kapasite kullanım oranlarında belirli bir toparlanma görüyoruz. Ancak kalıcı olup olmadığı konusunda emin değiliz" demişti. ABD'de takip edilecek en önemli veri ise bugün açıklanacak hizmet sektörü ISM endeksi olacak. İtalya'da yapılacak G-8 Zirvesi de piyasalar tarafından dikkatle izlenecek.

BİZE ULAŞIN