Topbaş'tan suya zam sinyali

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ'nin suya yüzde 16'lik zam teklifinde son kararı Büyükşehir Belediye Meclisi'nin vereceğini söyledi.

Barajların doluluk oranının yüzde 90'larda olduğunu belirten Topbaş, yeni yatırımlar için kaynağa ihtiyaç olduğunu belirterek zam sinyali verdi. 3. köpü güzergahı ile ilgili tartışmalara da değinen Topbaş, köprünün güzergahının belirlendiğini ve yolun ihale aşamasına gelindiğini ancak, güzergahın henüz açıklanmadığını söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ı makamında kabul eden Kadir Topbaş, ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. 'İstanbul'a yapılacak olan 3. köprünün güzergahının Hasdal, İhsaniye, Yassıören güzergahı üzerinde yapılan yol çalışmasıyla ilgisinin olup olmadığı' sorusuna Kadir Topbaş, köprünün güzergahının belirlendiğini ancak henüz açıklanmadığı cevabını verdi. Bu konuyla ilgili Karayolları Genel Müdürü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü kaydeden Topbaş; Hasdal, İhsaniye, Yassıören güzergahındaki çalışmanın 3. Köprü ile ilgisinin olmadığını vurguladı. Söz konusu güzergahtaki çalışmaların planlara işlenmesi için yapıldığını belirten Topbaş, "Bu çalışmalar bizim belediyemizin ya da karayolları genel müdürlüğünün yaptığı normal çalışmalardır" dedi.

"TOPBAŞ'TAN DA SUYA ZAM SİNYALİ"

İSKİ Genel Müdürlüğü'nün suya yüzde 15'lik zam teklifinin kabul edilip, edilmeyeceği konusundaki soruları yanıtlayan Topbaş, teklifin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde değerlendirileceğini belirtti.

Yağışlarla birlikte barajlarda doluluk oranının yüzde 90 lara çıktığını hatırlatan Topbaş, atık suların doğaya dönüştürülmesi için kaynağa ihtiyaç olduğunu belirterek zam sinyali verdi. Topbaş, "İleri derecede biyolojik arıtma tesisleri ile kontrol altına alınması gerekiyor. Biz göreve geldiğimizide belki denize girilebilen 100 kilometrelik sahil bandının 400 kilometreye kadar ulaştığını biliyoruz. Ciddi anlamda İSKİ yatırımlar yaptı. Birçok yerde biyolojik arıtma tesisi inşaatımız var. İstanbul'da arıtk plajlar halka açıldı ve birçok sahilde insanlarımız rahatlıkla denizi kullanabilir hale geldi." dedi.

Şehri daha sağlıklı hale getirmek için yatırımlar yapılması gerektiğini vurgulayan Topbaş, "Eğer 'biz mevcut halimizde kalalım. Bazı bölgelerdeki kirlilikler devam etsin. Dere ıslahlarında yeni yatırımlara girmeyelim. Sel baskınları konusunda yeni yatırımlar yapmayalım' dersek, zam yapmayız. Belki de rakamları düşürmeyi düşünebiliriz." diye konuştu.

İSKİ'nin gelecekteki su problemlerini çözmek için yatırımlar yaptığına dikkat çeken Topbaş, söz konusu kaynağın yeni nesillerin geleceği açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Elektrik fiyatlarındaki artışın ve Melen Çayı'ndan getirilen suyun zam teklifinde etkili olduğuna dikkat çeken Topbaş, "Suların ciddi enerji sarfiyatı ile getirmesi nedeniyle maddi sıkıntıdan bahsedilmekte ve yeni yatırımlar için kaynağa ihtiyaç olduğu söylenmekte. Tabii bunu Meclisimiz değerlendirecek. Yüzde 15'lik talep ile müracat olacağından İSKİ Genel Müdürümüz basın toplantısında bahsetmiş. Meclis kararı bu değerlendirmeyi sonuçlandıracaktır." ifadelerini kullandı.

"Suya zammı onaylayacak mısınız?" sorusuna Topbaş şöyle cevap verdi: "Önce bunun Meclis'te tartışılmasını istiyorum. İSKİ kendi açısından bazı derelerin, henüz çözümlenmemiş sıkıntılı alanların da temizlenmesi açısından önemli çalışma yapmakta. Baltalimanı'ndan bir tünelle, Boğaz suyu Haliç'in kuzeyine verilmek suretiyle, Haliç'in temizlenmesini etkileceyecek ihale yapıldı. Bu gerekli bir çalışma. Bunu yapmazsanız Haliç bu şekli ile kalır. Böyle bir desteğe Haliç'in ihtiyacı var ki, böyle bir proje ön görüldü. Melen'in 2. etabının da getirilmesi ciddi bir maliyet. Biz Rezve'yi şu an düşünmüyoruz ama Melen'in 4 etaplı su getirme çalışmasının devam etmesi gerekiyor. Bunun 2. etabını İSKİ sorumluluğunu aldı ve yapım aşamasına girdi. Şu an özellikle Güzelce civarında, Mimarsinan, Kamiloba, Celaliye gibi bölgelerde denizde kirlilikler var. Oradaki yerleşim alanlarının bütün atık suları denize deşarj edilmekte. Çok kısa deşarjlar var ve geriye doğru döndüğü için o bölgede sıkıntı var. Biz o bölgede ciddi anlamda biyolojik arıtma çalışması yapıyoruz. Bu kentte İSKİ'nin yapması gereken yatırımlar var. İSKİ su problemi olmadığı için mevcut ile devam etmek istediğinde zamma gerek yok ama biz bu şehrin bazı problemlerini, atık suların denizi kirlettiği noktaları da çözme adına, çocuklarımızın geleceği adına bir adım atacaksak böyle bir zam talebini de makul karşılamalıyız. Ama bunu tartışmak da gerektiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki meclisimiz değerlendirmeyi buna göre yapacaktır"
Metrobüs'ü 10 kilometre ilave ile Beylikdüzü'ne getirme planlarının olduğunu belirten Topbaş, ancak Metrobüs'ü bu yıl Beylikdüzü'ne taşınamanın zor olduğunu projenin gelecek yıl hayata geçirilebileceğini belirtti.

BİZE ULAŞIN