2009'un en çok büyüyen sendikası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yayınladığı istatistiklere göre Sağlık-Sen yüzde 32'lik üye artışı ile en çok büyüyen sendika oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sendikaların üye sayılarına ilişkin istatistikleri yayınladı.

Örgütlenme oranının yüzde 2 oranında artarak yüzde 57'ye yükseldiği 2009 yılında sağlık ve sosyal hizmet kolunda Sağlık-Sen yetkiye yüzde 32'lik bir üye artışıyla ulaştı. Sağlık-Sen son bir yıl içinde üye sayısını 22 bin 483 artışla 93 bin 705'e çıkardı. Sağlık-Sen 2008 yılında yaklaşık 26 bin üye artışı gerçekleştirmişti. 2009 yılında da başarılı bir çalışma dönemi geçiren Sağlık-Sen, Memur-Sen'e bağlı
Eğitim-Bir-Sen ile birlikte 2009 yılının en çok büyüyen sendika oldu.

Kamudaki en büyük ikinci hizmet kolu olan sağlık ve sosyal hizmet kolunda 7 yıldır iki farklı sendika yetkiyi elinde bulunduruyordu. Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı'nda Türk Sağlık-Sen'den, SHÇEK'te de Ses'ten yetkiyi alarak bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı temelinde örgütlendiğini, tek hedefinin sağlık ve sosyal hizmet kolundaki adaletsizliklere karşı mücadele etmek olduğunu söyledi. Kaçar, yetkiyle ilgili verdiği mesajda, Sağlık-Sen'in tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kucaklayan büyük bir çatı olduğuna vurgulayarak, "Sağlık-Sen'in yetki döneminde, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, etkili ve çözüm odaklı bir sendikacılık göreceklerdir" dedi.

BİZE ULAŞIN