Dünya yeniden kâbus görmeye başladı, Türkiye ise direniyor

ABD'de işsizlik sorununun sürmesi krizden erken çıkılamayacağı endişelerini artırdı. Uzmanlara göre dünya borsaları yeni bir düşüş sürecine girdi. Türkiye ise düşüşe karşı direniyor

Borsalar büyüme korkusunu yeniden hissetmeye başladı. ABD işgücü piyasasından gelen olumsuz sinyaller ile borsalar değer kaybediyor. Dünya ekonomisinde toparlanmanın erken olmayacağı beklentisi güçlenirken, 2009 zirve seviyesine göre Almanya Borsası yüzde 10, Rusya Borsası yüzde 20, ABD borsaları ortalama yüzde 6 düştü. Uzmanlar son düşüşlerin önemli bir sinyal olduğu hatta yeni bir düşüş trendinin başladığı görüşünde. Eczacıbaşı Yatırım Teknik Analisti Sevim Şahin "Teknik olarak yeni bir ayı piyasasının başladı. 9 Mart'ta başlayan yükseliş trendi kırıldı. Almanya, ABD endekslerindeki düzeltmenin devam etmesini bekliyorum. Dow Jones'un 7 bin 800'ün altına geri çekilir" dedi. Anadolu Yatırım Teknik Analisti Halil Reçber ise daha kötümser konuşuyor: "9 Mart'ta başlayan kalıcı bir yükseliş hareketi değildi. Sadece bir tepki hareketiydi. Bu tepki hareketinin sonu geldi ve şimdi çok sert bir düzeltme yaşanacak. Eylül'ün ortasına kadar borsaların eski dip seviyelerine geri çekilmesini bekliyorum."

TÜRKİYE NEDEN AYRIŞIYOR?

Analistler borsalarda bir düzeltme hareketinin başladığını düşünselerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dünyadan belirgin şekilde ayrışmış durumda. İMKB 100 endeksi hala 2009 zirvesine yakın seviyelerde hareket ediyor. "Türkiye dünyadan neden ayrıştı?" sorusuna uzmanlardan net bir cevap gelmiyor. Sevim Şahin, "Bu bir anomali" diyor. Peki İMKB, diğer borsalardan daha iyi performans göstermeye devam edebilir mi? İşte uzmanların bu soruya ortak bir yanıtı var: Hayır! İMKB'nin bankacılık sektörü sayesinde güçlü kaldığını söyleyen Ata Yatırım Fon Yönetim Müdürü Serdar Pazı "Ancak bankaların bu karlılığı sürdürmeleri mümkün değil. Banka karlarının azalması ile birlikte İMKB'de dünyadaki düşüşe katılacak" tahmininde bulundu.

İMKB'DE DÜZELTME BAŞLAYACAK
Dünya borsalarında yeni bir düşüş trendi başladı. Biz, banka hisseleri ile ön plana çıkmıştık. IMF beklentileri ve reel faizlerin düşmesi de buna destek vermişti. Dolayısıyla diğer borsalardan daha iyi performans gösterdik. Ancak bu devam etmeyecek. Dünya borsaları ile ayrışama daha fazla götürülemez. Kısa vadede eski diplerin yeniden görüleceğini düşünmesem de İMKB 100'ün 30 bin seviyesine geri çekilmesini bekliyoruz.

ZATEN BİR TEPKİ YÜKSELİŞİYDİ
Son yükselişi zaten hiç bir zaman bir boğa rallisi olarak görmedim. Bu zaten bir tepki yükselişiydi. Artık yükselemeyeceği belli olduve aşağı dönüyoruz. Ama satışların bir anda artmasını da beklememek lazım. Son yükselişi kaçıran ve dışarıda duran daha çok para var. Bankalardan iyi karlar gelmesi durumunda yeniden tepki yükselişleri gerçekleşebilir. Bence, Dow Jones endeksi 7 bin 500'ün altına gerilediğinde asıl panik başlayacak. İşte o zaman ayı piyasasının devam ettiği anlaşılacak.

BİZE ULAŞIN