İşte dünyanın en pahalı şehirleri

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı Firması Mercer'in "2009 Yaşam Maliyeti Araştırması'na" göre dünyanın en pahalı şehri Tokyo oldu. Onu yine bir Japon şehri olan Osaka izledi. Araştırmaya göre 3 yıl üst üste pahalılık şampiyonu olan Moskova bu yıl 3'üncü sırada yer alırken, geçen yıl pahalılıkta 23'üncü sırada yer alan İstanbul, bu yıl 53'incü sıraya geriledi. Böylece İstanbul, yaşam maliyeti açısından geçen yıla göre daha ucuz bir şehir olarak listede yerini aldı.

İŞTE DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ

Tüm dünyada 40'tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer'ın her yıl gerçekleştirdiği en önemli araştırmalarından biri olan Yaşam Maliyeti Araştırması 2009 sonuçlandı. Araştırma; altı kıtada 143 şehri kapsıyor ve her bir şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giysi, ev eşyaları ve eğlence dahil olmak üzere 200'den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerini ölçüyor. Araştırmaya göre üç yıl üst üste "pahalılık şampiyonu' olan Moskova, bu yıl tahtını Tokyo'ya bırakırken, hemen arkasından yine bir Japon şehri olan Osaka ikinci sıraya yerleşti. Geçen yıl pahalılıkta 23'üncü sırada yer alan İstanbul ise bu yıl 53'üncü sıraya gerileyerek, yaşam maliyeti açısından geçen yıla göre daha "ucuz' bir şehir olarak listedeki yerini aldı. Küresel ekonomik kriz sürecinde ABD dolarında yaşanan dalgalı seyir, Mercer'ın her yıl yaptığı araştırmada ülke sıralamalarının bu kez ciddi biçimde yer değiştirmesi sonucunu doğurdu. Geçtiğimiz yıla göre Cenevre'nin 4 basamak çıkarak pahalılıkta 4'üncülüğe yükseldiği listede, beşinci sıradaki şehir geçen yılın 6'ıncısı Hong Kong oldu. Yaşam maliyeti en düşük şehir ise Johannesburg oldu.

KÜRESEL KRİZ LİSTEYİ ALT ÜST ETTİ


Mercer'in araştırmasına göre küresel kriz ve ABD dolarındaki dalgalanma sıralamayı alt üst etti. 100 puana sahip referans şehir New York'un baz alındığı ve döviz hareketlerinin ABD dolarına kıyaslanmasıyla sıralamanın yapıldığı Mercer Araştırması'nda, bu sene Tokyo index puanında 143.7 ile birinci oldu ve bu skorla listede sonuncu olan Johannesburg'dan 3 kat daha pahalı bir şehir olarak dikkat çekti. Bu seneki araştırmada, sıralamalarda büyük farklılıkların görülmesinin sebebi ise dövizdeki iniş ve çıkışlar olarak açıklanıyor. Özellikle İngiliz sterlini ve euro'nun ABD Doları karşısında değer yitirmesiyle, Avrupa'da birçok şehir bir önceki yıla göre listede farklı noktalarda yer aldı.Birçok Avrupa ülkesi sıralamalarda aşağıya inerken; Amerika, Çin ve Orta Doğu'daki ülkelerde ise yukarıya doğru bir sıçrayış söz konusu.

AVRUPA'DAN İLK 10'A DÖRT ŞEHİR GİRDİ

Rus rublesinin Amerikan doları karşısında kan kaybetmesi nedeniyle Moskova index puanı sert bir düşüş sergilese de, bu yılki araştırma sonuçlarına göre Moskova halen "Avrupa'nın en pahalı şehri' konumunda. Araştırmanın ortaya koyduğu önemli tespitlerden biri de, son yıllarda Moskova'da tavan yapmış olan emlak fiyatlarının 2008'in ilk yarısına kıyasla düşüş göstermiş olması. Cenevre'nin dördüncü, Zurih'in altıncı, Kopenhag'ın yedinci sıradan listeye girdiği araştırmada, Milano 11'inci, Paris ise en pahalı 13. şehir oldu.

DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHRİ TOKYO OLDU

Geçen seneye göre bir basamak yükselen Tokyo, Asya kıtasının ve dünyanın en pahalı şehri ünvanını aldı. Japon yeninin dolar karşısında değer kazanması, diğer bir Japon şehri olan Osaka'nın da 11'incilikten 2'inci sıraya yükselmesi sonucunu getirdi. Listede Hong Kong 5'inci, Singapur ise 10'uncu oldu. Hint Rupesi'nin, dolar karşısında gözle görülür bir değer kaybı yaşamasından dolayı Hint şehirleri sıralamada aşağılara indi. New Delhi 55'incilikten 65'inciliğe, Mumbai ise 48'incilikten, 68'inciliğe geriledi. Çin şehirlerinde ise tam tersi bir eğilim görüldü, Çin para biriminin diğer dövizlere göre değerini koruması, Beijing'i ilk 9'unculuğa taşıdı.

ORTA DOĞU PAHALANDI


Avrupa şehirleri yaşam maliyetinde düşüş yaşarken, Orta Doğu şehirlerinde ise tam tersine bir hareket görüldü. Dubai ve Abu Dhabi sıralamada belirgin bir yükseliş göstererek, sırasıyla 52'den 20'ye ve 65'den 26'ıncı sıraya sıçradı. Orta Doğu'daki en pahalı şehir olmaya devam eden Tel Aviv bu bölgede düşüş yaşayan tek şehir oldu ve geçen seneye göre 14'üncü sıradan 17'inci sıraya geriledi.

NEW YORK İLK 10'DA

Doların diğer paralar karşısında değer kazanması sonrasında, Amerikan şehirleri sıralamada yukarılara taşındı. New York, Amerika'daki en pahalı şehir unvanını korurken, dünyada ilk 10'a girdi ve 22'incilikten, 8'inciliğe yükseldi. Los Angeles 23'üncü, Washington ise 66'ıncı sırayı aldı. Toronto 85, Montreal 103 ve Ottowa 121'inci sıraya geriledi. Güney Amerika'dan en yüksek sıralamayı alan şehir ise Caracas oldu. 2008'e göre 74 basamak sıçrayan Caracas 15'inci sıraya yükseldi. Güney Afrika para biriminin dolar karşısında hızla değer kaybetmesi sonucu Johannesburg bu yılki listede "yaşam maliyeti en düşük şehir" unvanını aldı.

BİZE ULAŞIN