TAPDK'nin reklam tebliği, şirketlerin yatırım tehdidine çarptı

Şirketler "Alkollü içecek reklamlarını düzenleyen tebliğ geri çekilmezse yatırımlarımızı gözden geçiririz" uyarısı yaptı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) alkollü içecek reklamlarını düzenleyen son tebliği sektör tarafından tepkiyle karşılandı. Basın toplantısı düzenleyerek tepkilerini dile getiren sektör temsilcileri, tebliğin geri çekilerek sektör oyuncularıyla yeniden ele alınmasını istedi.

YATIRIMLAR DURABİLİR

Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı Semih Maviş, TAPDK'nın tebliğinin geri çekilmemesi halinde sektör oyuncularının yatırımlarını gözden geçireceklerini söyledi. Maviş, "Üretim yaptığımız ya da faaliyet gösterdiğimiz hiç bir ülkede Türkiye'de karşı karşıya kaldığımız yasakları, kısıtlamaları yaşamıyoruz. Bu tip kısıtlamalar, pazarın gelişmesini engelleyici uygulamalar olduğu için yatırımlarımızı tekrar gözden geçirmek zorunda kalacağız" diye konuştu. Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu da bu hatadan dönüleceğine inandığını belirterek , "İlgili bakanlarımızın konunun üzerinde duracağına inanıyorum. Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in de her yıl ciddi bir vergi geliri yaratan bu sektörü, bu kısıtlayıcı öntebliği karşısında yalnız bırakmayacağını düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'da yanımızda olacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN