Türk-İş greve gidecek mi?

Kamu işçilerinin maaş artışı için hükümetle anlaşamayan ve bir saatlik iş bırakan Türk-İş'in şimdi de greve gidip gitmeyeceği merak ediliyor. Ancak grevlerin maliyeti sendikaların belini büküyor. 2 yıl öncesinde greve katılan 26 bine yakın Telekom personeline 1.000 lira 'grev yevmiyesi' veren Haber-İş'in kasasından 26 bin lira çıktı. Sendika, parayı ödeyebilmek için diğer sendikalardan yardım almıştı.

Türk-İş hükümetle yürütülen toplu sözleşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine eylemlere başladı. 1 saat iş bırakmaya başvuran Türk-İş'in gözü bugün toplu görüşmeleri yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın yapacağı açıklamada. İstedikleri açıklamanın gelmemesi halinde çarşamba günü Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun yapacağı toplantıda işçilerin grev yapıp yapmayacakları kararlaştırılacak. 30 günlük sürede yeni bir anlaşma sağlanamazsa 30 Temmuz'da greve çıkılacak.

Çalışma hayatı uzmanları, sürecin grevle sonuçlanmayacağı kanaatinde. Birden fazla iş kolunda faaliyet gösteren sendikaların bulunmasının greve gitmeyi zorlaştırdığına dikkat çeken uzmanlar, grev kararlarının uygulamaya konulması durumunda sendikaların zarar göreceğine işaret ediyor. Grev süresince işçilere maaş ödenmediği için yaklaşık 250 bin kamu işçisine sendikalar tarafından grev yevmiyesi ödenecek. İşçinin maaşının 3/2'si yada 3/1'i sendikalarca karşılanacak.
Grev yevmiyesinin maliyetinin sendikaları düşündürdüğünü belirten uzmanlar, hükümetin de işlerin durmasını istemediği bu nedenle anlaşmanın yakın olduğu görüşünde. Düşük işçilerin maaşının yukarıya çekileceği aile yardımlarının arttırılarak anlaşmanın yapılması bekleniyor.

TÜRK-İŞ'İN İŞ BIRAKMA EYLEMİ SONA ERDİ

Türk-İş'e bağlı sendikalara üye işçilerin, 1 saatlik ''Çalışmama Hakkını Kullanma'' eylemi sona erdi.

Kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, Türk-İş'in aldığı 1 saatlik, ''Çalışmama Hakkını Kullanma'' eylemi kamu iş yerlerinde uygulandı.

Sabah saatlerinde iş yerlerine giden işçiler, mesaiye başlamadı. İş yerleri önünde açıklamalar yapılarak, talepleri içeren sloganlar atıldı.

Eylemlerde, konfederasyonun taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle hükümet protesto edildi.

Eylemin Ankara ayağında ise Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve konfederasyon yönetim kurulu üyeleri TEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde bir araya geldiler. Kumlu, yaptığı konuşmada fazla bir şey istemediklerini sadece haklarını istediklerini dile getirirken yeni getirilen kiralık işçi uygulamasının kölelik düzenini geri getirdiğini ekledi.

Eyleme, Hak-İş, Disk, Türkiye Kamu Sen ve Kesk ve Bask üyeleri de destek verdi.

"BAŞBAKANIMIZI RESTLEŞMEYE DEĞİL UZLAŞMAYA ÇAĞIRIYORUM"

Toplu sözleşmede istedikleri rakamı alamadıkları için eylemlere başlayan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, "Sayın Başbakanımızı restleşmeye değil uzlaşmaya çağırıyorum." dedi. Kendileri için grevin bir amaç değil işçilerin hakkını almak için araç olduğunu kaydeden Kumlu, yarın yapılacak Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında greve devam edip etmeme kararı alacakları bilgisini verdi.

TEDAŞ önünde toplanan işçilere seslenen Kumlu, hükümeti eleştirdi. "Başbakan Sakarya'da anlattı.

Meğer bizim haberimiz olmadan bizim için neler yapmışlar neler." diyen Kumlu, gece 03.00'da geçen kanunla kölelik dönemindeki kiralık işçiye geçildiğini öne sürdü. İşçilerin kurduğu İşsizlik Fonu'ndan istihdam için kaynak ayrıldığını savunan Kumlu, Türkiye genelinde binlerce işçinin 1 saat iş bırakma eylemi yapacağını aktardı.

Yarın Türk-İş Başkanlar Kurulu'nu toplayacaklarını kaydeden Kumlu, "Grevse grev eyleme devamsa devam kararı alacağız. Grev bizim için amaç değil araçtır. Başbakanımızı restleşmeye değil uzlaşmaya çağırıyorum." diye konuştu.

MADENCİLER 1 SAAT İŞ BIRAKTI

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden işçileri, Türk-İş'in başlattığı ''çalışmama hakkını kullanma'' eylemi kapsamında, 1 saat iş bırakarak alkışla protestoda bulundu.

TTK'ya bağlı Üzülmez, Karadon, Amasra, Armutçuk ve Kozlu müessese müdürlüklerinde sabah vardiyasında çalışan işçiler, maden ocaklarına inmeyerek kamu toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasına tepki gösterdi.

Alkışlarla protestoda bulunan çalışanlar, iş yerlerinde oturarak 1 saat süresince iş bırakma eylemi yaptı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Üzülmez Şube Başkanı Kemal Çubukçu, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, kuruma bağlı tüm iş yerlerinde Türk-İş'in aldığı karar doğrultusunda iş bırakma eyleminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Hükümetin toplu iş sözleşmesinde uzlaşmaz tutum sergilediğini savunan Çubukçu, şöyle dedi:

''İktidarın tutumunu protesto etmek için eylemler yapıyor, 1 saat süreyle çalışmama hakkımızı da kullanıyoruz. Bu, ekmek mücadelesidir. Ne yazık ki bugünün Türkiye'sinde temel ihtiyaçları karşılayacak gelire sahip olmak için bile mücadele etmek gerekiyor. Biz, sokaklara dökülmeden hak ettiğimiz zammı versinler istedik, ama olmadı. Enflasyon oranında zammı bile çok gördüler. Grev son silahımız.
Eylemlerimizle sesimizi duyurmazsak davullarla zurnalarla grevlerimize başlayacağız.''
İşçiler, 1 saatlik sürenin ardından maden ocaklarına girerek eylemlerine son verdiler.

PETROL İŞÇİLERİ TPAO ÖNÜNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPTI

Türk-İş'in bir saatlik iş bırakma eylemine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) önünde toplanan bir grup işçi de destek verdi.

TPAO önüne gelen yaklaşık 80 işçi, sloganlar atarak genel müdürlük önüne yürüdü. Burada Türk-İş'in hazırladığı metni okuyan işçiler, taleplerinin kabul görmemesi halinde greve gidecekleri uyarısı yaptı. Türk-İş'in çağrısı üzerine bu sabah yapılan iş bırakma eylemine Hak-İş de destek veriyor.

SAĞLIK İŞÇİLERİ BİR SAAT İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPTI

Tez-Koop İş Sendikası'na üye sağlık işçileri, "insanca yaşanacak ücret zammı" istediklerini belirterek, bir saatlik iş bırakma eylemi yaptı. Sağlık işçilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik grup, işbaşı yapmadan saat 07.30'da İstanbul Tıp Fakültesi Monoblok önünde buluştu. Eylem yapan işçiler, çalışmama hakkını kullandıklarını belirtti. "Yaşasın sınıf dayanışmamız" şeklinde sloganlar atan grup adına konuşan bir sağlık işçisi, maaşlarına 9 aydır bir düzenleme getirilmediğini öne sürerek, "İnsanca yaşayacak ücret zammı istiyoruz. Hükümetin komik zam talebine hayır demek ve insanca yaşanacak ücret talep etmek amacıyla bir saatlik çalışmama hakkımızı kullanıyoruz. Hükümet, işçinin eline geçen her kuruştan SSK primi kesmekte, yüksek vergi kesintileri nedeniyle maaşlarımız kuşa dönmektedir. Bu koşullarda hükümetin zam teklifini kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. Sağlık işçileri, açıklamanın ardından bir saatlik eylemi tamamlayarak, saat 09.00'dan itibaren işbaşı yapmak üzere işyerlerine döndü.

BİZE ULAŞIN