1 saatlik reste 1 puancık jest!

İşçilerle hükümetin toplu görüşme pazarlığı tatlı sonla noktalandı. Hükümet işçilerin 1 saatlik iş bırakma eyleminin ardından yılın ikinci altı ayı için yüzde 4.5 yerine yüzde 5.5 zam kararı aldı

İşçi ve hükümet arasındaki toplu görüşme pazarlığı tatlı sonla noktalandı. Hükümet, birinci altı ay için yüzde 3 ikinci altı ay için de yüzde 5.5, toplam yüzde 8.5 zam yaparak bir günde 103 milyon liralık fedakarlık yaptı. 2010 yılında ise ilk ve ikinci altı ayları için yüzde 2.5 zam yapılacak. Enflasyon zam oranlarından yüksek olursa fark ödemesi yapılacak Düşük ücretlilere de 60 lira iyileştirme yapılacak. Böylece 666 lira ücret alan bir işçiye seyyanen yüzde 18 zamla 123 liralık zam yapılmış oldu.

GÜL'DEN NASİHAT

Türk-İş'e bağlı sendikalar dün 1 saat iş bıraktı, toplu görüşme pazarlığı gün boyu sürdü. Sabah iş yerlerine giden işçiler mesaiye başlamadı. İşyerleri önünde sloganlar atılırken, Hak-İş, Kamu-Sen, KESK, DİSK de Türk-İş'e destek verdi. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, "Yat, kat mücadelesi değil ekmek mücadelesi veriyoruz" dedi. Ardından sendika başkanları Köşk'e çıktı. Cumhurbaşkanı Gül, sorunun greve gidilmeden masada çözülmesini isterken "Ülkenin genel durumunu da dikkate alın. Greve gitmeden bu sorun çözün. Her iki tarafta iyi niyetli olmalı" dedi. Uzlaşmada, Gül'ün taraflara çağrısı etkili oldu. Köşk buluşmasının ardından işçi ve hükümet yeniden pazarlık masasına oturdu. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Türk-İş heyeti 2.5 saatlik görüşmenin ardından uzlaştıklarını açıkladı.

1 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK
DEVLET Bakanı Yazıcı, bu protokolden 241 bin 153 işçi ve aileleriyle birlikte 1 milyon kişinin yararlanacağını belirterek, "Bin 150 altındaki ücretlere 60 lira seyyanen zam yapılmasını kabul ettik. Artış oranları da uygulanacak. En düşük ücret 666 lira alan kişiye bu protokol kapsamında yüzde 18.50 zam yapılmış oldu" dedi. Bakan Yazıcı "Bütçe imkânlarını çok fazla zorladık, belki bunun başka kesimlere, yatırımlara yansıması olacaktır" diye konuştu.

Pazarlıklar gün boyu devam etti
1 saatlık iş bırakma eyleminin ardından Köşk'e çıkan Türkİş, öğleden sonra hükümetle yeniden pazarlık masasına oturdu. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Türk-İş heyeti 2.5 saatlik görüşmenin ardından uzlaşmanın sağlandığını açıkladı. Uzlaşmada Gül'ün nasihati de etkili oldu.

'BÜTÇEYE MALİYETİ 103 MİLYON LİRA'
DEVLET Bakanı Hayati Yazıcı ve Türk-İş heyeti 2.5 saatlik görüşmenin ardından uzlaşmanın sağlandığını açıkladı. Bakan Yazıcı, "Bin 150 altındaki ücretlere 60 lira seyyanen zam yapılmasını kabul ettik. Artış oranları da uygulanacak. En düşük ücret 666 lira alan kişiye bu protokol kapsamında yüzde 18.50 zam yapılmış oldu" dedi. Bakan Yazıcı, bir puanlık artışla toplamda tüm çalışanlar dikkate alındığında 103 milyon liralık artış yapıldığını belirtti.

'FEDAKARLIK İSTEMEDİK'
HÜKÜMET adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Türk-İş'le görüşmesinden önce Başbakanlık'ta bir basın toplantısı yaptı. Küresel krizin Türkiye'yi de etkilediğini, işçilerin de anlayış göstermesi gerektiğini ifade eden Yazıcı Türk-İş'e bağlı bazı sendikalarla Ereğli'de yüzde 30 ücret azalması şeklinde protokol imzalandığını belirtti. Yazıcı "Biz kamunun diğer kesimlerinde çalışan işçilerimizden böyle bir fedakârlık da beklemiyoruz" dedi.

BİRİKMİŞ ÜCRETLER HEMEN ÖDENECEK
KAMUDA çalışan yaklaşık 270 bin işçi için hükümetle Türk-İş arasında Ocak ayından bu yana yürütülen toplu iş sözleşmesinde uzlaşmanın sağlanmasının ardından birikmiş ücretlerin gecikmesizin ifa edileceği açıklandı. Yetki ihtilafı yaşanan işyerlerinde de protokol hükümleri geçerli olacak. Daimi kadroya geçirilen işçilerden sınava girip başarılı olarak kadro ve derecelerinde değişikliğe hak kazananlara, atandıkları derecenin ücretlerinin verilmesi için sözleşmelerde düzenleme yapılacak.

KUMLU: KAYBIMIZI TELAFİ ETMEDİ AMA HAYIRLI OLSUN
TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumlu da, "Bu oranlar kayıplarımızı tümüyle telafi etmiyor. Bu toplu pazarlık bir noktada uzlaşmak gerekiyor. Toplu iş müzakereleri başladığından bu yana toplu iş sözleşmelerini masada bitirmek için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğimizi söyledik. Sözleşme işçilerimize ve işyerlerimize hayırlı olsun" diye konuştu. Türk-İş, eylem takvimini belirleyeceği başkanlar kurulu toplantısını da iptal etti. Hükümet,ücretlere birinci yılın ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 4.5, ikinci yıl ise her iki altı ay için de yüzde 2.5 artış teklif etmiş, Türk İş ise, ücret artışında 2008 yılının yüzde 10.4'lük enflasyonunun esas alınmasını istemişti.

BİZE ULAŞIN