'AVM mi, aman aman! Caddeden vazgeçmem'

Ağlayan firmaların hepsinin AVM'lerde mağaza açtığını belirten Seven Hill Genel Müdürü Hüseyin Özbek "Çok inanmadığım sürece AVM'ye girmem, caddeden şaşmam" dedi

Tüketicinin uygun fiyatlı ürünlere yönelmesiyle satışlarını beklediklerinin üstünde artıran firmalardan Seven Hill'in Genel Müdürü Hüseyin Özbek, yıl sonuna kadar en az yüzde 25'lik bir büyüme öngördüklerini söyledi. En son Carousel Alışveriş Merkezi'nde (AVM) mağaza açtıklarını belirten Özbek, çok inandığı projeler olmadığı sürece AVM'lere girmeyeceğini söyledi. "AVM mi aman aman. Cadde mağazalarından şaşmam. İnsanların her gün evine ya da işine gitmek için geçtiği caddelerde olmak başka bir ayrıcalık" dedi.

AVM'LER PATLADI

Sektörde zor durumda olduğunu söyleyen birçok firmanın AVM'lerde mağaza açmaya devam ettiklerini dile getiren Özbek, şöyle konuştu: "Hepsi şikayetçi hepsi ağlıyor ama hangi AVM açılsa ağlayan mağazaların hepsi orada. Ben inanmıyorum artık zor durumda olduklarına. İşler kötüyse gitmeyeceksin oraya aksi takdirde samimi değilsin. Bir AVM açıldığı için marka olacaksam olmayayım. Orada varım diye başım göğe de ermiyor." Haftada 4 - 5 alışveriş merkezi projesinin kapılarını çaldıklarını dile getiren Özbek, "AVM'ler patlamış durumda. Türkiye'de 300'e yakın AVM var. Ben Bahçelievler'de oturuyorum ve o güzergahta 4 tane AVM var. Hiçbirine girmiyorum girmem de" dedi. Özbek, birkaç alışveriş merkezine de ateş püskürdü. Outlet merkezlerinin şehir dışında olması gerektiğini vurgulayan Özbek, şunları söyledi: "Optimum outlet merkezinin etrafında normal AVM'ler de var böyle bir şey olabilir mi? Dünyada böyle bir tane örnek gösterin ben bu işi bırakayım. Bahçeşehir'de Metroport diye bir AVM açıldı şimdi outlet yazmış. Daha önce aklın nerdeydi. İş yapamayınca yaz kapıya outlet olsun bitsin."

'İDDİA EDİYORUM. EN SON İNDİRİME GİREN FİRMA BİZİZ'
SEKTÖRE acilen indirim düzenlemesinin gelmesi gerektiğini belirten Özbek şöyle konuştu: "İddia ediyorum sektörde en son indirime giren firma biziz. Adama gidip bakıyorsun bir takım elbise 600 lira. Ben biliyorum onun ederi 300 lira. 1 ay sonra yüzde 50 indirim, yanında hediye çeki vs. uygulamalara giriyorlar. Sonunda gerçek fiyatı olan 300 liraya satılıyor." İç piyasanın yanında dış piyasaya da odaklanacaklarını dile getiren Özbek, 2010'da özellikle Ortadoğu pazarına girmek istediklerini , yüzde 35'ini Uzakdoğu'da yaptıkları üretimi de Türkiye'ye kaydırmaya başladıklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN