Tüketiciden Çin'e tepki...

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla sormaya hazırlandıklarını söyledi.

Çarşamba 08.07.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 08.07.2009 14:19
ABONE OL
Dinç, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de patlak veren olaylarda, Çin güvenlik güçlerinin ''yüzlerce Uygur'u öldürmesinin'' kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Türk ve İslam ülkelerine de yoğun şekilde mal satan Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Türk ve Müslümanlara karşı takındığı olumsuz tavrın kabul edilemeyeceğini bildiren Dinç, ''Çin, giderek artan ekonomik güce güvenerek dünyanın gözü önünde katliamlar yapıyor. Ancak 70 milyonluk Türkiye olarak bizden bu insanlık dışı olaylara sessiz kalmamızı kimse beklemesin'' dedi.

Tüketici bilincinin Türkiye'de hızla arttığını ve son benzin fiyatı örneğinde olduğu gibi, sermaye şirketleri ne kadar büyük olursa olsun Türkiye'deki bilinçli ve tepkili tüketici karşısında geri adım atmak zorunda kaldığını ifade eden Mustafa Dinç, şunları kaydetti:

''Daha önce defalarca karşılaşılan olumsuz durumları protesto etmek için Fransız, İsrail ve Danimarka mallarına karşı boykot kampanyası başlatmıştık. Bu protestolarımızın hepsinde başarılı sonuçlar elde ettik. Ancak listeye aldığımız bazı firmalar bir başka ülkenin şirketi olduklarını belirterek itiraz etmişti.

Şimdi Çin'i protesto etmeye hazırlanıyoruz. Çin'den gelen her ürünün üzerinden ''Made in China'' ya da ''Made in P.R.C.'' yazıyor. Zaten Türkiye'deki tüketicilerimiz, ucuz, kalitesiz, kullanışsız ve daha da önemlisi çoğu petrol ürünlerinden yapılan sağlıksız malları nedeniyle Çin ürünlerine karşı tepkili. Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşattığı katliamların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla soracağız. Çünkü bugün dünyada savaş ekonomik alanda yaşanıyor. Türkiye'de ürün satışları bir azalsın, Çin o zaman ne yapacak göreceğiz.''

BOYKOTA ÇAĞRI

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Dinç, bu hafta içinde başlatacakları ''Çin Mallarını Boykot' kampanyası için, tüm Türk cumhuriyetlerini ve Çin mallarının en önemli pazarı durumunda olan Müslüman ülkelerin halklarına da çağrıda bulunacaklarını bildirdi.

Bu protestoya katılan ve ''Çin malına hayır'' diyen tüketicinin aynı zamanda yerli ekonomilerine de büyük katkı sağlamış olacağını belirten Dinç, ''Bu eylemle hem Çin'i dize getireceğiz hem de ülkemizde Çin mallarının istilasına uğramış sektörlere güç kazandıracağız. Ayrıca kaliteli ve güvenli yerli malı kullanma alışkanlığını geliştirmiş olacağız'' dedi.

Dinç, Çin mallarını boykot kampanyasının bugüne kadar Türkiye'de örneği görülmemiş etkiler yapacağını ve kampanyanın bugüne kadarki en geniş katılımcı tüketici tepkisi olacağına yürekten inandıklarını söyledi.

TÜRK SAĞLIK-SEN: "ÇİN MALLARINI KULLANMAYALIM"

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Sendikası Genel Başkanı Önder Kahveci, Çin'in Uygur Türkleri'ne soykırım yaptığını savunarak, "Çin'e tepki için her insanımızın yapacağı bir vazifesi vardır. Tüm Türkiye'yi Çin malı kullanmamaya davet ediyoruz. Mallarıyla ekonomimizi mahveden, kazandığı paralarla da Uygur Türklerini katledenlere karşı seyirci kalmayın" dedi.

Urumçi'de başlayan çatışmaların Çin tarafından sistematik bir katliama dönüştürüldüğünü, Uygur Türklerinin vahşice katledildiğini belirten Kahveci, yazılı açıklamasında şunları da kaydetti:

"Yüzlerce Uygur Türkünün acısı yüreğimizi yakmaktayken anavatan Türkiye'den gerekli tepkilerin gösterilmesini istiyoruz. Çin'de yaşanan vahşete karşı tepki göstermek ve tavır ortaya koymak her Türk'ün vazifesidir."