TOBB sınır kapılarını tuttu, atıklara talip

Sınır kapılarını modernize ederek işletmesini yapan TOBB, şimdi de Türkiye'nin tehlikeli atık arıtma işlerini yapmaya talip oldu

Türkiye'de sadece altı firmanın faaliyette bulunduğu tehlikeli atık arıtma işine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de (TOBB) el atıyor. Üstelik gümrük kapılarında uygulanan modelle. Tüm gümrük kapılarında tek yetkili olarak yapan ve işleten TOBB, projeyi Çevre ve Orman Bakanlığı ile görüşüyor. Bakanlık tarafından kabul edilirse Türkiye'nin atık bertaraf işlerinde tek yetkili TOBB olacak. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar için planlanan ise satın alma ya da konsorsiyum. Çağlar, "Bizim burada tek yetkili olmak istememizin sebebi üyelerimiz ile rekabet edecek pozisyona girmek istemememiz" dedi.

MALİYET 150 MİLYON $

Halihazırda faaliyette bulunan altı firmayı satın alabileceklerini söyleyen İTO Meclis Başkanı ve aynı zamanda TOBB Tehlikeli Atık Projesi'nin Koordinatörü İbrahim Çağlar, bir tesisin maliyetinin 150 milyon dolar olduğunu da belirtti. Projenin maliyeti ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Çağlar, "Çok kolay finansman sağlanır bu tip projelere. Hibe olarak da kredi olarakda. Çünkü arkasında TOBB var. Özellikle Eximbank ve bankalardan bu kaynak yaratılır" dedi. Altı adet tesis kurulabileceğini ancak ihtiyaca göre bu rakamın artabileceğini söyleyen Çağlar, İzmir, Adana, Ceyhan ve Marmara bölgesinin öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.

TOBB AB'NİN KALBİNDE

Avrupa Birliği ile ilgili faaliyetlerine ağırlık vermek için yatırımlarına devam eden TOBB, aynı zamanda Brüksel'de dün 10 milyon euro'ya bir bina satın aldı. Geçtiğimiz gün Brüksel'e giderek temaslarda bulunan TOBB yetkilileri satın alma konusunda anlaşmaya vardı.

Zeytinburnu projesi hazırlanıyor
TOBB'UN bir başka projesinin de Zeytinburnu'nda 127 bin metrekarelik bir inşaat olduğunu söyleyen İbrahim Çağlar, ofisler, kongre merkezi ve farklı konseptteki oteller ve alışveriş merkezi yapacaklarını belirtti. Eylül veya Ekim ayında projenin taslak planının çıkacağını söyleyen Çağlar, çalışmaların hızlandırıldığının da altını çizdi.

BİZE ULAŞIN