'Yabancı sermaye bu yıl 10 milyar doları geçmez'

YASED Başkanı Piraye Antika, bu yıl ilk çeyrekte yüzde 50 düşüşle 2.2 milyar dolar olarak gerçekleşen yabancı yatırımın yıllık 10 milyar doların altında kalacağını söyledi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Piraye Antika, 2009 yılı doğrudan yabancı yatırım beklentisiyle ilgili olarak, "10 milyar doları bulacağını düşünmüştük, altında kalacak. 10 milyar doları revize etmiş durumdayız'' dedi. Antika, AB sürecinin de bu ve pek çok alandaki ilerlemenin bir çıpası olarak kapsayıcı bir konu olduğunu vurguladı. Daha önce bu yıl ki yabancı yatırım beklentisinin 10 milyar dolar olduğunu belirten Antika, "İlk çeyrek 2.2 milyar dolar gerçekleşti, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 düşüş var. 10 milyar doların altında kalacağını düşünüyoruz. Doğrudan gelen sermaye enerji alanında, imalat sanayi alanında. 10 milyar doları bulacağını düşünmüştük, altında kalacak. 10 milyar doları revize etmiş durumdayız'' şeklinde konuştu.

'TEŞVİK YASASI OLDUKÇA İYİ'
Antika, son çıkan teşvik yasasını pozitif algıladığını ancak bunun 2010'a kadar olan süreci kapsadığını kaydederek, "Bizim daha ilerisini bir mastır plan içinde görmemiz gerekiyor. Çin'in yaptığı, Hindistan'ın yaptığı gibi. Kısa vadedeki önceliklerle çalışırken, uzun vadeyi gözden kaçırmamak gerekiyor, sürdürülebilir bir büyüme modeline geçmek için'' diye konuştu. YASED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Nas da, Türkiye'nin uzun vadeli rekabet gücünü artıracak reformlara ihtiyaç olduğunu belirterek, kısa vadede, kriz ortamında daha kısa vadeli tedbirlere odaklanmanın doğal olduğunu ancak uzun vadeyi 'gözden kaçırmamak' gerektiğini söyledi. Türkiye'nin hep "sumen altına ittiği'' gündeminin yapısal sorunlar olduğunu kaydeden Nas, yapısal sorunları halletmeden köklü biçimde bir şeylerin halledilemeyeceğinin anlaşıldığını ifade etti.

YASED DOĞU'DAKİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE STAJ YAPTIRIYOR
YASED, GAP illerindeki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak başlattığı 'KOZA' Projesi kapsamında GAP Bölgesi'ndeki 9 üniversiteden 140 öğrenciye dernek üyesi şirketlerde staj yaptıracak. Birinci öğrenci grubu bu ay başında İstanbul'a gelerek stajlarına başladılar. Programa 50 adet dernek üyesi şirket katılıyor. Sayı ileride daha da artırılacak

İLGİ ÇEKİYORUZ AMA REKABETÇİ ÜLKE DEĞİLİZ
ADNAN Nas, Türkiye'nin kriz sonrasına şimdiden odaklanması gerektiğine değinerek, Amerikan Ticaret Bakanlığı'na göre, Türkiye'nin en fazla dikkat çeken 10 ülkeden biri olduğu, ancak en rekabetçi 50 ülke arasında olmadığı bilgisini verdi. Nas, "En rekabetçi 25 ülke arasına girmeden köklü mesafe almamız zor" dedi.

BİZE ULAŞIN