Boykot çağrısı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, üstü kapalı olarak Çin mallarının boykot edilmesini isteyerek,
"İnsan ve insanlığa saygısı olmayan ülkelere tavrımızı ve tepkimizi gösterelim" dedi.

Yozgat Sanayi ve Ticaret Fuarı, düzenlenen törenle açıldı. Fuarın açılışı öncesi bir konuşma yapan Bakan Ergün, ucuz mal diye kötü malı alma mecburiyetinde olmadıklarını belirterek, "Aldığımız üründe hem fiyat hem kalite aramaya devam etmeliyiz ancak başka bir şey daha arayalım. Malını tükettiğimiz ülkelerin insanlığa saygısı var mı diye bakalım. İnsan haklarına saygı duyuyorlar mı? Başkasının hukukunu gözetiyorlar mı? Eğer malını tükettiğimiz ülkelerin insana, insanlığa saygısı yoksa o zaman bu tüketimi
gözden geçirmemiz, bu ürünlere karış tavrımızı, tutumumuzu açıkça ortaya koymamız lazım. Biz haksızlık yaparsak dünya da bize tepki göstersin" dedi.

Tepkinin sadece yöneticiler olarak değil, millet olarak da gösterilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Ergün, "Milletçe yapacağımız protesto gösterileri dışında başka işler de olmalı. O ülkelerin mallarına karşı bir tutum sergilememiz lazım. Bu tutumun bizim milletimiz tarafından zaman zaman gösterildiğini ve bugün de gösterilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Kalite arayalım, fiyat arayalım ama o ülkelerin insani değerlere saygısına da bakalım. Bütün dünya da buna bakmalıdır diyorum" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN