Deva, Ar-Ge yatırımı yaptı 12 bin kişi iş sırasına girdi

Deva Holding, Çerkezköy'de 10 milyon euroya yeni kurduğu Ar-Ge merkezi ile satış pazarlama biriminde 150 kişi istihdam etmek için ilan verdi, 12 bin kişi iş başvurusu yaptı

İlaç üreticisi Deva, Çerkezköy'deki yeni arge tesisleri ve satış pazarlama biriminde görev verilmek üzere aradığı 150 kişi için ilan verdi. İstanbul'a oldukça uzak olan bu bölgede çalışmak üzere 12 bin kişi başvurdu. Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı Philipp D. Haas, "Biz 3 yıldan bu yana Çerkezköy'de insanları çalışmaya nasıl ikna edeceğimizi düşünüyorduk. Tablo karşısında şaşırdık" dedi. Haas, 10 milyon euroluk yatırım yaparak Devarge isimli yeni biri Ar-Ge yatırımı yaptıklarını ve bu yatırım ile özellikle onkoloji, merkezi sinir sistemi, solunum ve jenerik ilaç üretimi yapmaya dönük çalışmalar yürüteceklerini dile getirdi. Bu araştırmaların sonucunda ilaç fiyatlarının en az yüzde 20 oranında azalacağını ve böylelikle devletin sağlık harcamalarının azalacağını dile getirdi.

İLAÇTÜKETİMİ AZALDI
Ar-Ge merkezlerine verilen teşvik ile ilgili soruyu da yanıtlayan Haas, "Böylesi bir yatırımı AB yerine Türkiye'de yapmak yüzde 50 daha ucuz. Çünkü inşaat maliyetleri ucuz. Kullanılan ekipman ithal edildiği için çok bir şey değişmiyor. Ama bizim Ar-Ge merkezini kurma amacımız iş planımızda bunun var olması. Yoksa ar-ge teşvikleri verildiği için değil" dedi. Haas, Ar-Ge'ye ayırdıkları 10 milyon euroluk payı, 25 milyon euroya çıkarmayı düşündüklerini bildirdi. Ar-Ge merkezinde onkoloji, sinir ve solunum sistemlerine yönelik ilaç araştırmaları yapacaklarını dile getiren Haas, "Bu alanlarda daha gelişmiş, katma değer yaratan ve daha düşük fiyatlı ilaçlar geliştirmeyi planlıyoruz'' dedi. Haas ilk etapta Ar-Ge merkezinde ek olarak 50 kişinin istihdam edileceğini, 2010 yılında ilave bir 50 kişi ile birlikte toplam 100 kişilik ek istihdam yaratılacağını söyledi. Deva Holding İcra Kurulu Üyesi Şirin Deha Ebrahimi ise kriz döneminde ilaç tüketiminin azaldığını, deprasyon ilaçları kullanımının da arttığını dile getirdi. Ancak ilaç kullanımının ne kadar azaldığı ile ilgili net bir rakam vermedi.

BİZE ULAŞIN