G-8: Ekonomi hâlâ tehlikede önlemlere devam edilmeli

G-8 Zirvesi'ne küresel ekonomideki belirsizlik damgasını vurdu. Dünya ekonomisini hâlâ risk altında gören liderler krizden çıkış yolu olarak başvurulan teşvik önlemlerine devam edilmesine karar verdi

İtalya'nın L'Aquila kentinde başlayan G8 Zirvesi'nin ilk gününde çalışma yemeğinde bir araya gelen liderler, ekonomik krizi aşmaya yönelik sinyaller belirmesine karşın 'tehlike'nin halen devam ettiği uyarısında bulundu. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin ev sahipliği yaptığı zirvenin nihai bildiri taslak metninde "Ekonomilerimizde istikrar sinyalleri alıyoruz ancak belirsizlik ve risk sürüyor" denildi. Dünya ekonomisinin büyük bir riskle karşı karşıya olduğu vurgulanan metinde krizden çıkış stratejisinde Uluslararası Para Fonu'nun yardımcı olmasının önemine işaret edildi. G8 liderleri, küresel ekonominin canlandırılması için hükümetlerce uygulamaya konulan teşvik önlemlerine ihtiyacın sürdüğünü bildirdi. Zirvede, krizden çıkış yollarının ülkeden ülkeye farklılık göstereceği üzerinde duruldu. Her ülkenin kendi kamu finansı, iç dinamikleri ve ekonomik koşulların gözönünde bulundurularak uzun döneme dayalı sürdürülebilir kurtarma planlarına devam edeceği ifade edildi. Taslakta "İyileşme sağlandığına emin olunduğu vakit krize karşı alınan olağanüstü önlemler azaltılarak yeniden daha uygun stratejiler belirleme konusunda hemfikiriz" ifadesi kullanıldı. Zirvede doların dünyadaki konumu ile alternatif rezerv para konusunun zirvede ele alınmayacağı öğrenildi.

İSTİHDAM VURGUSU
İlk günün sonunda liderler Kalkınma ve Afrika belgesini imzalayıp yardımları artırmaya karar verdiler ve ayrıca petrolde baril fiyatlar ının 70-80 dolar olması konusunda ortak karara vardılar. Liderler küresel ekonomik kriz sonrası dünya ekonomik ve finans sistemini yönetmek için yeni kurallar üzerine hazırlanan belgeyi de imzaladılar. Ekonomik Belge'nin en önemli noktaları arasında "istihdamın önemi, korumacılığın durdurulması ve vergi cennetleri ile mücadele" yer aldı. Berlusconi iklim değişikliği önlemleri üzerinde genel bir anlaşmaya varıldığını ancak Çin ve Hindistan'ın ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye bölgesel güç
ZİRVEDE yayımlanan analizde, Türkiye'nin Brezilya, Meksika, Çin ve Hindistan'la birlikte bölgesel gücü kabul edilmiş, G8 zirvelerinde danışılacak ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi. Çalışmalara G-8 haricindeki ülkelerin de dahil edileceği zirvenin bugünkü bölümlerine Türkiye de katılacak.

Obama : İstikrarsızlık devam ediyor
RUSYA gezisinin ardından İtalya'daki G8 Zirvesi'ne katılan ABD Başkanı Obama, ekonomideki belirsizliğin hâlen devam ettiğini söyledi. Obama, "Küresel ekonomideki istikrarsızlık maalesef devam ediyor. Ülkelerin uygulamaya koyduğu kurtarma planlarına ihtiyaç sürüyor, bu planlardan vazgeçmek söz konusu değil" dedi.

BİZE ULAŞIN