İhracatçıyı gören turizmci kendi 'TİM'ini kuracak

Turizmciler de Türkiye İhracatçılar Meclisi benzeri Türkiye Turizmciler Meclisi'ni kurmak için harekete geçti. TÜROFED 16 Temmuz'da TOBB'la görüşmeye gidiyor

Geçtiğimiz hafta ihracatçı birliklerinin yapısını yeniden düzenleyen TİM Yasası'nın Meclis'ten geçmesi uzun yıllar mesleki örgütlenme için çalışan turizmcileri de harekete geçirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) benzeri bir yapılanma için harekete geçen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) bünyesindeki turizmciler 16 Temmuz'da Ankara'ya giderek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile görüşecek. Ekonomik kriz ile birlikte turizm sektörü için "kurtarma paketi" beklentilerinin boşa çıkması ve otellerin aşırı fiyat kırmaları da bu girişimin hızlanmasında etkili oldu. Turizmciler Meclisi'nin kurulmasıyla birlikte turizm sektöründe aşırı fiyat kıran otellere cezai uygulamalar gelebilecek. Aynı şekilde Türkiye'deki otel fiyatlarını baskılarla düşük tutma eğiliminde olan tur operatörlerine karşı da örgütlenilecek. Halen turizm sektöründeki birliklerin yanlış uygulamalarda üyelerine karşı bir yaptırım gücü bulunmuyor. Örgütlenme ile turizmciler bütçeye de kavuşacak.

BAŞBAKAN SÖZÜNÜ TUTMADI
TÜROFED Genel Sekreteri Gürel Aydın, turizmcilerin 3 yıldan bu yana mesleki örgütlenme için çalıştıklarını belirterek "Başbakan turizmcilere verdiği sözü tutmadı" dedi. Aydın, örgütlenme ile turizm sektörünün yeniden düzenleneceğini de kaydederek "Dünyanın 7'nci büyük turizm ülkesiyiz. Ama hâlâ bir yasamız yok" dedi.

TURİZMCİLER MECLİSİ NE GETİRECEK?
Örgütün ilk kez bir bütçesi olacak.
Aşırı fiyat düşüren ve Türkiye'nin ucuz tatil ülkesi imajını pekiştiren, servis kalitesine dikkat etmeyen otellere karşı yaptırım gücü olacak.
Her yıl otelcilere yapılan baskılarla oda fiyatlarını düşüren tur operatörleri karşısında daha güçlü durulacak.

BİZE ULAŞIN