İyimser Mobius'un Türkiye portföyü 1 milyar $ erimiş

Yıllardır "Türk hisseleri cazip", "Borsalarda dip göründü" gibi açıklamalarını duymaya alıştığımız ünlü yatırımcı Mark Mobius, Türkiye'deki yatırımlarını krizde 1 milyar dolar azalttığını açıkladı

Gelişen piyasa ülkelerine yatırım yapan 400 milyar dolarlık Templeton Asset Management'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, krizden güçlenerek çıkacağına inandığı Türkiye'ye 2-3 yıl içinde Türkiye'ye 1 milyar dolar daha yatırım yapmaya hazırlanıyor. Citibank'ın İstanbul'da düzenlediği toplantıda konuşan Mobius, Türkiye'yi krizden güçlü çıkan ülkeler arasında gördüğünü söyledi. Mobius "Bugün dünyada gördüğümüz kriz Türkiye'yi o kadar sarsmadı. Türkiye ekonomisi ve Türk şirketleri hakkında çok olumluyuz. Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

İMKB'DE OYNAKLIK SÜRER
Kriz öncesinde Türkiye'deki yatırımlarımının toplamının 2 milyar dolar olduğunu, krize 1 milyar dolara indiğini kaydeden Mobius, yatırımlarındaki azalmanın yalnızca yüzde 15'inin yatırımcıların birikimlerini çekmesine bağlı olduğunu, kalanının hisse fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını ifade etti. Artan likidite ve yatırımcıların daha fazla getirisi olan enstrümanlara yönelmek istemesine bağlı olarak 2-3 yıl içinde Türkiye'ye yeniden 1 milyar dolar daha yatırım yapabileceklerini açıklayan Mobius, Türkiye hisse senedi piyasalarının Polonya ve Rusya'ya kıyasla ortalamanın üzerinde getiri sağlayacağını öngördü. Mobius, İMKB'de oynaklığın sürmesini beklediğini ancak tarihi rekor seviyelerin enflasyon ve para arzına bağlı olarak aşılmasını öngördüğünü de ekledi.

'IMF ile anlaşmanıza gerek yok'
Mark Mobius, Türkiye'deki portföylerinin yarısının bankacılıkta olduğunu belirtirken hissedarı olduğu Türk Hava Yolları hisselerine, imalat ve perakende şirketlerine de yatırım yaptıklarını vurguladı. Mobius, IMF ile anlaşmanın gerekli olmadığını sözlerine ekledi.


BİZE ULAŞIN