Üst kurulun belge iptali Efe'yi dağıtımdan etti

Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) bandrol yasasına muhalefet nedeniyle başlattığı soruşturmalardan ilkinde yaptırım kararı aldı. ANKA Ajansı'nın haberine göre TAPDK, 10 Haziran tarihli toplantısında, bünyesinde Efe Rakı'yı da bulunduran Elda İçecek ve İdol Şarapçılık'ın dağıtım yetki belgesini iptal etti. TAPDK'dan edinilen bilgiye göre ise İl İdari Mahkemesi'nin aldığı karar ile Efe'nin dağıtım yetki belgesi iptal edildi. Bu konuda daha önce benzer kararlar alındığını söyleyen yetkililer, küçük çaplı şarap üreten birkaç şirketin bu nedenle kapandığını söyledi. Efe Alkollü İçecekler'in tebligatın ardından 15 gün içinde kararın iptali için dava açma hakkı bulunuyor. Konuyla ilgili olarak alınan kararın TAPDK için emsal oluşturacağı belirtiliyor.

'BİZE KARAR GELMEDİ'
İzmir merkezli Efe Rakı CEO'su Egemen Demirtaş SABAH'a yaptığı açıklamada "Bize böyle bir tebligat ulaşmadı. Zaten böyle tek taraflı bir şey olamaz. Piyasa o kadar karışık ki herkes hakkında bir şey deniyor. Zaten böyle bir karar alınmış olsa saklayamazdık. Sonuçta satışımız sürüyor" dedi.

'BANDROL SİSTEMİNİ ZATEN BİZ ÖNERDİK'
EGEMEN Demirtaş, sektördeki sahte bandrol iddialara da değinerek şunları söyledi: "Bandrol sistemini ilk öneren firmalardanız. Çünkü en büyük sorun kayıt dışı. Üst kurulun kararı karşısında birlikte hareket eden sektör, haksız rekabet konusunda da daha etkin mücadele etmeli. Bandrol sistemine geçiş kademeli oldu. Hemen sonuç vermesini bekleyemezsiniz. Doğru sistem ve sık kontrol zamanla oturacak."

BİZE ULAŞIN