Arçelik-LG Klima güneş paneli üretmeyi düşünüyor

Klima pazarında 2014 yılında 1 milyar dolar ciro hedefleyen Arçelik-LG'nin Genel Müdürü Bulgurlu güneş paneli yatırımı düşündüklerini dile getirdi

Arçelik-LG Klima Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, güneş enerjisi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek güneş paneli üretimine girebileceklerini, bu konuyu düşündüklerini söyledi. Bulgurlu geçen yıl 548 milyon dolar ciro elde ettiklerini belirterek 2014 yılında 1 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Şirketin kuruluşunun 10'uncu yılı vesilesiyle basın mensupları ile birararaya gelen Bulgurlu, dünyada klima pazarının 65 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu, Arçelik LG olarak 10 yılda bu pazardan yüzde 1'e yakın pay aldıklarını ve bunun hiç de az olmadığını dile getrirdi. Koç şirketleri içinde de 8'inci sırada olduklarını ifade eden Bulgurlu, Arçelik-LG Klima Sanayi'nin LG Electronics'in yüzde 50, Arçelik'in yüzde 45 ve Koç Holding'in yüzde 5 ortaklığıyla 1999'da kurulduğunu anımsattı.

PAZAR % 27 DARALACAK

Dünya klima pazarında 14,2 milyar dolarla Çin'in en büyük oyuncu olduğunu belirten Bulgurlu, ev tipi klima pazarında Yunanistan'da penetrasyon oranının yüzde 40, İspanya'da yüzde 32, İtalya'da yüzde 25, Türkiye'de ise yüzde 9 olduğunu, buradaki pazarda büyük bir fırsat, potansiyel bulunduğunu söyledi. Inverter klimaların artan önemine de işaret eden Bulgurlu, inverter klimada yüzde 30 olan pazar paylarını önümüzdeki yıl yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Bulgurlu, Türkiye pazarının bu yıl 730 bin adet olarak tahmin edildiğini, bu durumda klima pazarının 2008'e göre yaklaşık yüzde 27 küçüleceğini ifade ederek, ancak Arçelik-LG'nin pazar payının arttığını belirtti.

BİZE ULAŞIN