Çin 'rezerv para'da reform çağrısı yaptı

G-8 zirvesinin ikinci gününde söz alan Çin, doların ismini geçirmeden küresel rezerv para sisteminde reform çağrısında bulundu

İtalya'da devam eden G-8 Zirvesi'nin ikinci gününde, daha önceden gündeme gelmeyeceği belirtilen doların dünyadaki konumu üstü kapalı şekilde Çin tarafından dile getirildi. Dünyanın en zengin sekiz ülkesinden oluşan G-8'lerin ziresine 'Gelişmekte olan güçler' G-5 olarak adlandırılan Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Güney Afrika'nın da misafir olarak katıldığı zirvenin ikinci gününde Çin Temsilcisi Dai Bingguo, doların ismini vermeden net bir biçimde dünyada rezerv para sisteminde değişikliğe ihtiyaç olduğunu ifade etti. Dai, reformun amacını diğer para birimleri arasında istikrarlı bir döviz kuru sağlamak olarak açıkladı. Çin Merkez Bankası tarafından daha önce gündeme getirilen dünyada alternatif rezerv paraya ihtiyacı açıklaması böylece ilk kez dünya liderlerinin biraraya geldiği zirvede yüksek sesle dile getirildi. Gelişmekte olan ülkelerin zirveye misafir katılımı, küresel problemlerin sadece G-8 ülkeleri tarafından çözülemeyeceğinin kabulü şeklinde yorumlandı.

'G8 GENİŞLEMELİ'
G-5'ler ile G-8'ler, küresel krizin yanısıra kalkınma yardımları, uluslararası ticaret ve korumacılık gibi konuları da ele aldı. G8 ülkeleri korumacılığa karşı ortak mücadele kararı aldı. G5 ülkeleri olarak adlandırılan gelişmekte olan ülkeler de AFP'nin ele geçirdiği taslak metninde, "Serbest pazar ekonomisinin korunması ve tüm korumacı önlemleri reddeden yaklaşımımızı koruyoruz" ifadesine yer verdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, nüfus ve ekonomi bakımından dünyada daha iyi bir temsil için G-8'in genişlemesini savundu. Dünyanın önde gelen 20 ekonomisi ve G-8 ülkeleri, Eylül ayında ABD'nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh şehrinde bir araya gelecek.

BİZE ULAŞIN