Kredi kartı mağdurlarına uyarı

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Fikri Karagöz, kredi kartı mağdurlarının 60 gün içinde bankalara başvurabileceklerini söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Fikri Karagöz, 5915 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un yürürlüğe girdiğini belirterek, 31 Mayıs 2009 tarihi itibarıyla haklarında ihtar çekilen, icra takibi başlatılan ve kredi kartı borcu olanların 60 gün zarfında banka ya da banka avukatlarına başvurmaları gerektiğini bildirdi. Mağdurların kredi kartı borçlarının taksitlendirileceğini ifade eden Karagöz, "Kredi kartı borçları 6 aylık vade için yüzde 1,04, 12 aylık vade
için 1,08, 24 aylık vade için 1,18, 36 aylık vade için 1,26 ile çarpılarak tutar sayısına bölünecek. İcralık olanlar dava masraf ve harçları ile vekalet ücretinin yüzde 25'ini ödemek zorunda kalacak.

Vadeli ödemelerde ilk taksit peşin olarak ödenecek. İlk taksidin ödenmesiyle birlikte icra işlemleri duracak ve İcra İflas Kanunu'nda belirtilen süreler işlemeyecek. Esas borcun müracaat tarihinden itibaren 30 gün zarfında ödenmesi halinde herhangi bir ilave faiz alınmayacak" ifadelerini kaydetti.

Karagöz, bankaların zorluk çıkarması halinde mağdurların TÜKDER'e başvurmasını istedi.

BİZE ULAŞIN